Коріандр (кінза)

Більшість людей помиляється, думаючи, що кінза і коріандр – це різні прянощі. Насправді коріандром прийнято називати насіння рослини, а його зелень – кінзою. Інші назви: кишнець, коляндра, колендра, кішніші, клоповник.

коріандр і кінза

Коріандр в кулінарії

Коріандр вживають для ароматизації та вітамінізації хліба (всім відомий бородинський хліб) і кондитерських виробів, маринадів, соусів, ковбас, сирів, м’ясних і рибних консервів тощо. У кулінарії насіння коріандру застосовуються при виготовленні тушкованих страв з м’яса і дичини.
Зелень їдять у свіжому вигляді, особливо на Кавказі. У Вірменії цю рослину називають кінза, або киндза, в Грузії – Кіндзі, в Азербайджані – Рікардо Кішна.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки – 1,5 г
Жири – 0
Вуглеводи – 5 г
Калорійність – 24,8 кКал

Плоди в залежності від сорту і походження містять 0,2-1,6% ефірної олії, 16-28% жирної олії, невелику кількість алкалоїдів, пектин, крохмаль, білкові речовини (11-17%), стероїдну сполуку коріандрол, стерини, аскорбінову кислоту, дубильні речовини, органічні кислоти, цукри, рутин та інші поліфеноли. У листі містяться аскорбінова кислота (до 0,14%), каротин (0,010%), рутин (до 0,145%). Неприємний запах нестиглих плодів обумовлений альдегідом транс-тріцеденолом-2.
Ефірна олія зі зрілих плодів – безбарвна рідина з дуже різким коріандровим запахом і гірким смаком, при сильному розведенні або в мікродозах набуває приємного та ніжного запаху і смаку.
Другим технічно цінним продуктом, що отримують з плодів коріандру, є жирна олія (18-20%), що складається з олеїнової (28,5%), ізоолеіновой (52%), лінолевої (13,9%), пальмітинової (3,5%), стеаринової (1,5%) і миристиновой (0,6%) жирних кислот.
Комплекс вітамінів, що входять до складу різних частин рослини, також різноманітний і вкрай важливий для підтримки здоров’я. У кориандрі міститься вітамін С – всім відома аскорбінова кислота (27 мг), бета-каротин, або вітамін А (3,93 мг), рибофлавін (В2 – 0,16 мг) і тіамін (В1 – 0,07 мг), вітамін РР (0,5 мг) і ніаціновий еквівалент вітаміну РР (0,11 мг). Крім перерахованого, в складі вітамінного комплексу коріандру є піридоксин, пантотенова і фолієва кислота (62 мкг), токоферол, филлохинон (310 мкг) і холін.
Не менш важливий для людини і комплекс макроелементів, наявний в складі коріандру. У 100 грамах продукту міститься: калій – 260 мг, натрій – 70 мг, фосфор – 50 мг, кальцій – 40 мг, магній – 30 мг.
Крім того, коріандр містить такі корисні мікроелементи, як йод – 9 мкг, залізо – 1,77 мг, марганець – 426 мкг, мідь – 225 мкг, селен – 0,9 мкг і цинк – 0,5 мг на 100 г продукту.

Коріандр у медицині

У медицині застосовують настій насіння коріандру, який має спазмолітичні, антисептичні та болезаспокійливі властивості.
Настій покращує травлення (збуджує апетит і підсилює секрецію залоз травного тракту), як антисептик сприяє загоєнню ран і виразок, діє жовчегінно, корисний при метеоризмі, знімає болі при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.
Ефективний для зниження рівня цукру у крові та нормалізації вмісту в організмі інсуліну.
У народній медицині давно помічені заспокійливі властивості рослини – той самий настій використовують при істерії і підвищеній нервовій збудливості.
Коріандр має репутацію очищувального засобу загального дії, здатного виводити з організму токсини та рідину.
Для поліпшення смаку та запаху лікарських форм в них часто додають порошок тонкорозмолотих плодів коріандру.

Олія коріандру

Олія коріандру допомагає в лікуванні захворювань вірусного і простудного характеру. Її вживання дозволяє видаляти інфекції верхніх дихальних шляхів, допомагає позбутися кашлю, полегшує дихання і знімає інші неприємні наслідки хвороби.
Продукт надає благотворний вплив на сечовивідні шляхи, роботу жовчного міхура і печінки, стимулює виведення з організму шкідливих токсинів. Для профілактичних цілей 1-3 краплі олії коріандру рекомендується змішувати з натуральним медом і вживати всередину щодня.
Відомо, що олія коріандру може поліпшувати склад крові, знижуючи рівень цукру і нормалізуючи вміст холестерину.
Олію коріандру використовують зовнішньо при лікуванні суглобових болів при артриті або ревматизмі, для зняття м’язових спазмів і судом. Завдяки протизапальним і антиінфекційним властивостям олію коріандру застосовують при захворюваннях шкіри, зокрема для лікування дерматитів і різних запалень, при травмах і ранах, підвищеної сухості шкіри тощо.
Натуральна коріандрова олія відома своїми заспокійливими та відновлюючими якостями. Вона м’яко знімає нервову напругу і нервозність, допомагає впоратися зі стресом, рекомендується при апатії та загальній втомі, видаляє ознаки депресії і підвищує настрій. Олія коріандру є ефективним засобом для поліпшення пам’яті та стимулювання активної роботи головного мозку.
Коріандрова олія має одну рідкісну властивість: вона руйнує мембрану бактеріальної клітини, тим самим знищуючи її. Тому олія, плоди і зелень коріандру допомагають при кишкових розладах і будь-яких інфекціях.

Протипоказання

  • особиста непереносимість – може викликати сильну алергічну реакцію в організмі,
  • гастрити та виразкова хвороба шлунка,
  • захворювання серцево-судинної системи, наприклад, інфаркт міокарда, ішемія, тромбофлебіт, тромбоз, підвищений кров’яний тиск,
  • цукровий діабет.

Перевищення дозувань вживання коріандру може привести до розладу психіки і непритомності.

Коріандр в косметології

В як косметичний засіб коріандр використовують:

  • в складі різних масок і лосьйонів для шкіри обличчя і тіла;
  • для боротьби з прищами і вуграми;
  • для зняття набряклості і усунення мішків під очима;
  • для приглушення запальних процесів і лущення шкіри;
  • як відбілюючий засіб;
  • як ефективний засіб для підтримки краси і омолодження.

Використовуючи коріандр в складі домашніх масок для волосся, можна попередити передчасну появу сивини і зміцнити волосся, він нормалізує секрецію сальних залоз і застосовується при догляді за жирним волоссям, благотворно діє на їхнє коріння і допомагає боротися з лупою. Маски і ополіскувачі з коріандром сприяють інтенсивному живленню і зміцненню пошкоджених, тонких і забарвлених пасм.

Тонік для обличчя з настою листя кінзи

Залити 1 ст. ложку подрібненого листя кінзи 1 склянкою окропу, дати настоятися 20 хвилин і протирати ним обличчя і зону декольте двічі в день, вранці та ввечері.

Чай з листя коріандру від прищів і юнацьких вугрів

2 ст. л. листя коріандру на 1 склянку окропу – пити щодня протягом 2 тижнів. Крім ефективної допомоги при хворобі акне, такий чай допоможе зняти свербіж шкіри і прояви алергії.