Абрикоси в медицині

Лікувальні властивості

Абрикоси в сирому вигляді, а також страви, до складу яких входять абрикоси, включають в раціон харчування при зниженні апетиту, недокрів’ї, туберкульозі, захворюваннях печінки, при хронічних захворюваннях нирок, що супроводжуються набряками. Свіжі та сушені абрикоси, абрикосовий сік з м’якоттю застосовують у дієтичному харчуванні при гіпо- та авітамінозах.

Абрикосовий сік з м’якоттю особливо корисний маленьким дітям, вагітним жінкам і літнім людям, бо засвоюється організмом легше, ніж плоди. Для вагітних жінок, людей похилого віку та дітей поїдання абрикосів надзвичайно корисно, тому що в них міститься дуже багато заліза з кальцієм і вони мають загальнозміцнюючу дію.
Завдяки високій концентрації каротеноїдів, абрикоси є відмінним антиоксидантом, надзвичайно корисні при захворюваннях серця та печінки, при анемії, гіпертонії, скорочують кількість шкідливого холестерину в крові.
При анемії регулярне вживання в їжу абрикосів, завдяки високому вмісту заліза, сприяє нормалізації процесу кровотворення. 100 г плодів впливають так само на процес кровотворення, як 250 г печінки.
Абрикоси показані при шлункових захворюваннях і порушенні обміну речовин. Вони м’яко, але надовго збуджують залозистий апарат шлунку та нормалізують кислотність шлункового соку, що приводить в норму діяльність підшлункової залози, а в силу цього поліпшується робота печінки та жовчного міхура.
Відвар з абрикосів – пом’якшувальний засіб при запаленні слизових оболонок шлунково-кишкового тракту.
Абрикосовий сік ефективний при колітах. Особливо якщо хвороба супроводжується метеоризмом і дисбактеріозом.
Завдяки високому вмісту клітковини, сушені абрикоси допомагають при запорах і діареї (проносах), якщо з’їсти не менш 3 шт. кураги, а також вони ефективні при набряках і виразках.
Як сечогінний засіб при явних і прихованих набряках незамінний абрикосовий сік (пити по 1/3 склянки 5-7 разів на день в проміжках між прийомами їжі) або настій кураги (100 г подрібненої кураги залити 1 л окропу, настоювати протягом 6 годин в теплому місці).
Абрикоси застосовують при запаленні нирок, вони виводять з організму різні шлаки.
Від застуди може допомогти абрикос з медом і мінеральною водою. При сухому кашлі та кашлюку для розрідження мокротиння застосовують плоди абрикоса. Як заспокійливий засіб при кашлі, бронхіті, трахеїті, ларингіті використовують ядра кісточок (розтовкти 20 г абрикосових кісточок, очистити ядра від шкірки, висушити та розтерти в порошок. Приймати по 1 ч. ложці з молоком або чаєм 3-4 рази на день).
Абрикоси захищають організм від раку легенів, шлунку, сечового міхура, стравоходу та горла, завдяки високому вмісту каротину. Для поповнення добової потреби людини в каротині досить випивати 0,75 склянки абрикосового соку або з’їдати 5-6 свіжих або 15-20 сушених абрикосів.
Речовини, що входять до складу абрикосових кісточок, використовуються для профілактики та лікування раку та різних пухлин, виготовлення ліків від цих напастей.
Абрикоси вживають з метою поліпшення зору (вони ефективні майже так само, як і морква), для профілактики таких захворювань очей, як катаракта.
Відсутність в плодах жиру, натрію і холестерину, вміст калію роблять абрикоси корисними при порушеннях діяльності серцево-судинної системи, при підвищеному артеріальному тиску. Особливо гарні для серця сушені абрикоси, адже в них – маса калію. У жменьці сухих плодів його стільки ж, скільки в апельсині або банані.
При гіпертонії рекомендується щорічно в сезон дозрівання абрикосів їсти якомога більше цих плодів. Завдяки високому вмісту магнію, абрикоси швидко та надовго знімають підвищений артеріальний тиск.
Систематичне вживання абрикосів добре впливає на функції щитоподібної залози, бо там міститься ще й йод, а пектини покращують обмін речовин в організмі.
Більш ефективне полегшення абрикоси приносять жінкам, ніж чоловікам. Незамінні для тих жінок, які сидять на дієтах, а також для всіх людей, що мають проблеми з травленням.
Абрикоси підвищують розумову працездатність і покращують пам’ять, завдяки високому вмісту фосфору та магнію.
У китайській медицині цей чудо-плід використовується для омолодження тіла, для виведення отрут і токсинів з організму, як відмінний засіб, що вгамовує спрагу.
Від прищів, почервоніння шкіри та свербіння, сонячних опіків, екземи, допоможе свіже абрикосове листя, якщо ним просто потерти проблемну ділянку. Абрикосові маски та скраби надзвичайно корисні для шкіри обличчя, тіла, волосся, нігтів.

Протипоказання

  • Абрикоси протипоказані при діабеті, бо вони містять занадто багато цукру.
  • Зелені та перезрілі плоди викликають розлад шлунково-кишкового тракту.

Абрикоси не можна:

  • їсти в кількості більш ніж 500 г на день в свіжому вигляді та більш ніж 100 г в сушеному вигляді;
  • їсти після м’яса;
  • їсти натщесерце, тим більше – разом зі шкіркою, а тим паче – це ще й кісточку;
  • якщо людина хвора на виразку шлунка, діабет або гастрит, якщо є серйозні проблеми з печінкою;
  • запивати холодною водою або холодними соками, напоями.