Бодян

Бодян (або зірочки анісу, або китайський аніс, індійський, сибірський, корабельний аніс) насправді родич магнолії. При помелі бодян виділяє запах, схожий на анісовий, тому часто його називають анісом зірчастим. Насправді бодян духмяний і має солодкуватий смак з деяким відтінком гостроти та свіжості. А аніс у смаку містить нудно-солодкий відтінок.

Бодян в кулінарії

Найбільшого поширення бодян отримав в китайській кухні і зараз беззаперечно з нею асоціюється. Китайські кулінари використовують бодян разом з іншими прянощами для приготування бульйонів і супів. Бодян є головною складовою у знаменитій приправі з «п’яти спецій», що містять також корицю, гвоздику, фенхель і сичуаньский перець. Це дає можливість використовувати його в пряних сумішах для поліпшення смаку страв зі свинини, птиці (гусей, качок, курчат). Він надає стравам не тільки свіжість і аромат, але покращує смакові якості.
Ефірну олію, що міститься у бодяні («сафлор»), можна використовувати в салатах і при приготуванні соусів.
Бодян зазвичай застосовують для приготування пряників і печива (у російські пряники здавна додавали бодян).
Спецію додають у сир (творог), використовують при приготуванні киселів, мусів, компотів, фруктових страв з слив, айви, груш, яблук, аґрусу, а також для ароматизації горілок і лікерів в промисловому виробництві, грогу і рому в домашніх умовах.
Варення, приготоване з бодяном, не тільки аромат має чудовий, але і зберігається довше, і довго не зацукровується, і колір його буде інтенсивніший.
До м’ясних страв зазвичай додається мелений бодян, а у випічку – цілі зірочки.

В’єтнамці люблять супи з яловичини з бодяном, індонезійці готують з цієї спецією густий соус. Китайці додають бодян у заливне з качки, страви з яловичиною або свининою, нирки з кунжутом і часником, мариновані яйця, «чайні яйця», а також в знаменитий суп з акулячих плавців – це єдиний випадок, коли спецію додають в рибну страву.
У Вірменії бодяном приправляють фарширований гарбуз і маринований виноград, додають в чай, готують з нього освіжаючий напій. Бодян використовують для приготування грогу.
Він гарний у міру, інакше страва буде гірчити.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки – 18 г
Жири – 16 г
Вуглеводи – 50 г
Калорійність – 337 кКал

Бодян володіє високим вмістом аскорбінової кислоти (21 мг). Також в ньому містяться вітаміни групи В: В1, В2, В3, В5, В6, В і вітамін А. Мінеральні речовини – це мідь, марганець, кальцій, фосфор, залізо, магній, натрій, мідь, цинк, сірка.

Бодян в медицині

Бодян надає:

  • Протиспазматичну, вітрогінну дію, стабілізує роботу шлунка, застосовується при профілактиці метеоризму, від проносу та нетравлення шлунка.
  • Сприяє очищенню організму і виведенню токсинів.
    Зміцнює імунітет, стабілізує роботу нервової системи, корисний для роботи серцево-судинної системи, знижує частоту серцебиття.
  • Має сечогінну дію. Однак при додаванні до бодяну кропу та листя брусниці така суміш може викликати зневоднення організму.
  • Корисний при лікуванні кашлю, відновленні голосу, сприяє розрідженню мокротиння і відхаркуванню.
  • Стимулює вироблення естрогену (для жінок).
  • Корисний годуючим матерям, бо сприяє збільшенню кількості молока і появи місячних.
  • Корисний для дітей, бо сприяє відходженню газів.
  • Заспокоює нервову систему, робить людину більш стресостійкою, захищає від негативного вторгнення, позбавляє нічних кошмарів.

У народній медицині використовуються чаї, настої, відвари з насіння бодяна, які застосовують для лікування гарячкових станів, судом, від кашлю, як глистогінний засіб.

Олія бодяна

У плодах бодяна міститься ефірна олія (5-10%), багата анетолом (до 90%), завдяки якому спеція має спазмолітичні властивості і здатність викликати відходження газів.
Транс-анетол має виражену судинорозширювальну дію і цукрознижувальні властивості, що робить олію перспективною для використання в фармацевтичних препаратах для діабетиків.
Олія бодяна токсична, гранично допустима концентрація в милі – до 0,1%, в парфумах – до однієї четвертої, в кремах, лосьйонах і зубній пасті – ще менше.
Наявність в бодяновій олії смол, цукрів і таніну дозволяє використовувати його в ароматерапії для лікування багатьох захворювань.
Олія бодяна відлякує різних комах: комарів, бліх, тарганів, моль, вошей, пташиних кліщів.
Бодянова олія поєднується з оліями імбиру, чорного перцю, кардамону, гвоздики, кедра, коріандру, лавра, мандарина, рожевого дерева, кмину, кропу, фенхеля.

Протипоказання

Епілепсія, схильність до підвищеної нервової збудливості;
може викликати алергію;
може викликати опік, якщо олію бодяна нанести на шкіру у концентрованому вигляді.

Бодян в косметології

  • Повертає молодість старіючій шкірі;
  • підвищує тургор шкіри, що в’яне;
  • надає пружність шкірі грудей;
  • нормалізує водно-жировий баланс шкіри;
  • має антисептичну дію.

Для масажу: 2-3 краплі бодянової олії на 10 мл олії-основи.
Для аромалампи: 2-3 краплі на 15 кв. м площі.