Базилік

Базилік – слідкувати-пряна духмяна зелень. Різноманіття базиліку дуже велике – до 160 сортів. Рослини відрізняються розміром, формою і кольором листя, ароматом (лимонним, перцевим, гвоздиковим, ментоловим, анісовим).

Але базилік – не тільки спеція, здатна прикрасити своєю присутністю салат або м’ясо. Він має лікувальні та магічні властивості.

базилік звичайний солодкий Найбільш поширений та найвідоміший з них базилік звичайний, або духмяний, або солодкий (Sweet basil). Він має довгасте яскраво-зелене листя і відрізняється сильним перцево-прохолодним запахом і гіркуватим, але свіжим смаком. Ідеальне доповнення до помідорів, це важливо для італійської кухні, де сказано, що страва без листя базиліка – «як красива жінка без душі».

базилік дженовезе
базилік Дженовезе (Basilico Genovese)

Є кілька італійських сортів, один з них – базилік Дженовезе (Basilico Genovese) – крупнолистовий сорт, який використовується для генуезьких песто, класичної пасти з соусом із базиліку, оливкової олії, часнику, кедрових горіхів і сиру.

Є також сорти з фіолетовим листям, такі як Purpureum та Purple Ruffles. Фіолетовий базилік має особливо інтенсивний запах і підходить для використання в салатах і для овочів, приготованих на грилі.

тайський базилік
тайський або анісовий базилік (Thai basil)

Тайський або анісовий базилік (Thai basil) – цей сорт використовується в стравах Південно-Східної Азії, таких як в’єтнамський курячий суп фо, а також у малазійських та індонезійських каррі.

лимонний базилік (lemon basil)

 

священний базилік (holy basil)
священний базилік (holy basil)

Також популярні в Азії м’ятний лимонний базилік (lemon basil) і священний базилік (holy basil) або туласі (tulsi), який є священним для індуїстів.

грецький базилік (Greek basil)
грецький базилік (Greek basil)

Грецький базилік (Greek basil) – це компактний, дрібнолистовий, але гострий мініатюрний базилік, який вирощують в горщику і часто використовують сушеним.

базилік кіліманджарський або камфорний (African Blue)
базилік кіліманджарський або камфорний (African Blue)

Базилік кіліманджарський (African Blue), також відомий як камфорний базилік, має блакитние листя та складний перцево-камфорний аромат.

Базилік американський (Lime basil), який також називають поважним базиліком, пряним базиліком, лимонним базиліком та багатьма іншими іменами, є магнітом для бджіл. З більш яскравим смаком і міцнішим запахом, ніж солодкий базилік, він часто використовується в лікувальних цілях.

Базилік евгенольний (Basil perennial) – це швидкозростаючий уродженець Індії, Шрі-Ланки, Яви та тропічної Америки та Африки. Його міцний запах гвоздики відмінно відлякує комах, а в кулінарії він є ідеальним доповненням до супів, каррі та печені.

У Мексиці вирощують коричневий базилік.

опаловий базилік (Dark Opal)
опаловий базилік (Dark Opal)

Опаловий базилік відрізняється гарним темно-фіолетовими листям, але аромат його не такий інтенсивний, як у зелених різновидів.

Найароматніший базилік, вирощений не у теплицях, а в природних умовах, зустрічається пізньою весною і влітку. Тепличний базилік жорсткіший і має анісовий присмак. Фіолетовий базилік має особливо інтенсивний аромат.

Базилік у кулінарії

Насіння додаються в супи, м’ясні страви. Молоді гілочки та листочки використовують для аромату оцту, який потім застосовують для додання пікантного присмаку салатам і білим соусам. Зелень доповнить смак салатів, соусів, страв з птиці, м’яса і риби, паштетів, овочевих супів, маринадів і солінь. В Італії базилік – обов’язкова складова соусу песто і добавка до страв з томатами. Застосовується при солінні томатів, огірків, патисонів і білих грибів, при квашенні капусти, маринуванні баклкжанов і болгарського перцю.
Рослина входить до складу багатьох пряних сумішей: італійські трави, букет гарні, карі, трави Провансу, хмелі-сунелі.
Базилік добре поєднується з прянощами, від чого виникає неповторний букет. У суміші з розмарином набуває перцевий запах; з чабером – підсилює гостроту страви. Оригінально поєднується з майораном, петрушкою, коріандром, м’ятою, естрагоном.

Базилік додається в кінці варіння, щоб збереглися його ароматні якості.
Листя базиліка краще рвати руками або товкти у ступці, щоб не були втрачені корисні властивості рослини.

Харчова цінність у 100 грамах:

Білки – 3,2 г
Жири – 0,6 г
Вуглеводи – 2,7 г
Калорійність – 23 ккал

Базилік багатий на вітаміни С, В2, В6, К, РР, провітамін А, та мінерали магній, марганець, залізо, калій, кальцій, цукор, каротин, фітонциди, Р-рутин. Сильний приємний запах обумовлений наявністю в надземній частині рослини ефірної олії складного складу, зміст якої в різних видах коливається від 0,2% до 1,5%. Вона включає метілхавікол, цинеол, ліналоол, камфору, оцімен, дубильні речовини, кислий сапонін.

Базилік у медицині

Базилік має протимікробні, противірусні та антиоксидантні властивості та може бути корисним при лікуванні раку. Лікувальні властивості базиліка:

  • захист організму на клітинному рівні – флавоноїди забезпечують захист клітин організму від радіації і зовнішніх негативних впливів;
  • антибактеріальні – особливі компоненти в складі ефірних олій (естрагол, евенгол, лімонен, ліналоол) здатні пригнічувати ріст таких мікроорганізмів, як кишкова паличка, золотистий стафілокок, синьогнійна паличка. Використання базиліка в якості приправи в сухому або свіжому вигляді є профілактикою кишкових інфекцій;
  • протизапальні – евгенол блокує специфічний фермент, який бере участь в реакції запалення. Дія евгенолу схоже з такими препаратами, як аспірин, парацетамол. Тому базилік корисний людям з наявними хронічними запальними процесами – ревматоїдний артрит, хронічний коліт, також базилік допомагає при інфекціях верхніх дихальних шляхів, запальних захворюваннях нирок і проблемах з кровообігом;
  • джерело вітамінів і мікроелементів, які зміцнюють стінки судин, покращують приплив крові до серцевого м’яза, зменшують ризик виникнення аритмії, сприяють зниженню холестерину, покращують ріст волосся і нігтів;
  • сечогінні + деякі компоненти ефірних масел допомагають впоратися з сечокам’яною хворобою;
  • сприятлива дія на шлунково-кишковий тракт, покращує апетит, має протиблювотну властивістюь, зменшує метеоризм (газоутворення), допомагає при розладах травлення;
  • тонізуючі.

Відвар базиліка широко застосовують в лікуванні захворювань порожнини рота та дихальних шляхів. Полоскання горла відваром базиліка корисно при ГРЗ, тонзилітах, стоматитах. Також корисно приймати такий відвар хронічним курцям. Інгаляції з базиліком допоможуть при бронхітах.
Вагітним можна порадити олію базиліка від нудоти при токсикозі першої половини вагітності, проте при підвищеному тонусі матки базилік протипоказаний. Відвар рослини допоможе жінкам для стимуляції лактації, відновлення менструального циклу.
Чай з базиліком корисний для зняття стресу, стимуляції апетиту, для лікування закрепів, метеоризму, спазмів шлунка, мігрені, тривоги та депресії, що не дивно, враховуючи, що він належить до сімейства м’яти.
Ефірну олію базиліка можна додавати у ванну для лікування шкірних захворювань, а також для стимуляції імунітету і зняття головних болів. Така ванна дає людині бадьорість і свіжість, знімає нервову напругу.
Базилік містить хімічні елементи, які відлякують домашніх шкідників, він токсичний для москитів. Розтирання невеликої кількості листя по шкірі є корисним, природним репелентом для мух і комарів.

Базилік в косметології

Застосування базиліка в догляді за волоссям надає їм блиск, а також активізує волосяні цибулини, що покращує ріст волосся при систематичному застосуванні цієї трави.
При догляді за шкірою обличчя базилік сприяє омолодженню клітин, тонізації і регенерації шкіри, ось чому маски з ним в домашніх умовах можуть застосовуватися і як заспокійливий, і як тонізуючий, омолоджуючий засіб.
Антибактеріальна дія листя базиліку робить доречним його використання і в догляді за проблемною шкірою.