Кардамон належить до числа найдорожчих прянощів, тому прозваний «царицею спецій».
Кардамон у кулінарії
Сушені плоди та насіння кардамону використовуються для створення неповторного смаку рису, м’яса, овочів, для ароматизації і консервації їжі. Використовується в супах (особливо горохових, квасолевих, сочевичних або бобових), стравах із картоплі (рагу, пюре, солянки). З цибулею та часником чудово підходить для приготування домашньої птиці.
У харчовій промисловості кардамон додають в гірчицю, соуси, у варення з горіхів. Він входить до пряних сумішей для маринування оселедця, кільки, салаки. У невеликих кількостях виправляє смак ковбас, особливо ліверної. Поєднання кардамону з мускатним горіхом прекрасно підходить до відвареної риби цінних порід. Використовується майже в усіх відомих пряних сумішах, таких як гарам масала.
Насіння меленого кардамону додають для ароматизації кави, чаю, кондитерських і хлібобулочних виробів. Кардамон високо цінується в Кашмірі в якості основного компонента напою кахва (ароматний і солодкий чорний чай Кашміру).
Кардамонова ефірна олія в основному використовується для приготування напоїв, таких як сиропи, настойки та лікери, широко використовується при приготуванні м’ясних виробів (варених, сирокопчених, ліверних ковбас), рибних, кондитерських виробів, входить до складу вищих сортів лікерів («Кюрасао», «Шартред»), а також використовується при консервуванні овочів, фруктів, риби.
Оскільки олія кардамону має також антибактеріальні властивості, її додають у малих кількостях в продукти харчування в якості консерванту.
Смола кардамону ідентична його ефірній олії. Вона в основному використовується для ароматизації м’ясних виробів з коротким терміном зберігання, таких як сосиски.
Ароматичні властивості кардамону використовують для освіження дихання. Його часто жують після їжі. Також в якості ароматизатора його використовують в тютюнових сумішах (жувальний тютюн).
У Шрі-Ланці плоди кардамону з корицею додають під час приготування м’яса на вогні або курки карі.
В арабських країнах використовується для приготування кави. Кава з кардамоном (qahwa-al-arabia) стала символом арабської гостинності. Зазвичай вона готується шляхом перемелювання кавових зерен і плодів кардамону, після чого все це вариться з цукром в джезві. Іноді плоди кардамону додають у вже зварену, гарячу каву.
В Ефіопії приготування кави перетворилося на свого роду ритуал або кавову церемонію. Після обсмажування кавові зерна, перед тим як заварювати, пробують на смак разом з різними спеціями, в тому числі з кардамоном.
Кардамон в арабських країнах також додають в рисові, овочеві, м’ясні страви. Наприклад, пряна суміш Бахар (baharat), єменський соус-паста Жуг (zhoug).
Смачний і корисний чай з рівних частин кардамону, куміна і коріандру. Цей тонізуючий напій допоможе позбавитися відчуття тяжкості в шлунку і в усьому тілі.
Кардамон є дуже гострою пряністю, їм слід користуватися обережно.
Харчова цінність у 100 грамах:
Білки – 10,8 г
Жири – 6,7 г
Вуглеводи – 68,5 г
Калорійність – 311 ккал
Вітаміни: B1– 0,198 мг, B2– 0,182 мг, B6– 0,23 мг, C – 21 мг, PP – 1,102 мг.
Мінерали: кальцій – 383 мг, магній – 229 мг, натрій – 18 мг, калій – 1119 мг, фосфор – 178 мг, залізо – 13,97 мг, цинк – 7,47 мг, мідь – 383 мкг, марганець – 28 мг .
Кардамон у медицині
Кардамон – це антиоксидант, що запобігає старінню організму, він виводить токсини, знижує рівень холестерину, зміцнює імунітет, розщеплює жири та нормалізує обмін речовин.
Спецію використовують для стимуляції виділення шлункового соку, зміцнення мускулатури шлунка, як вітрогонний засіб, їїрекомендують при астмі та мігрені, як антисептик.
Кардамон сприяє активності та ясності розуму, стимулює роботу серця, дає відчуття легкості, спокою і благополуччя.
Ефірна олія з кардамону знімає депресію, усуває меланхолію, млявість, апатію, страхи, головний біль. ЇЇ використовують також при затримці сечовипускання і для усунення хворобливих станів перед менструацією.
Кілька насіння кардамону можуть усунути нудоту, зупинити блювоту і є також прекрасним тоніком для серця.
Пожувавши насіння кардамону, можна позбутися від поганого запаху в роті, зняти ранкову слабкість і млявість.
Полоскання рота настоєм кардамону і кориці виліковує фарингіт, сухість в горлі, хрипоту і пом’якшує горло на критичній стадії грипу.
Щодня з’їдаючи 4-5 чорних насіння кардамону з чайною ложкою меду, можна поліпшити зір, зміцнити нервову систему і перешкодити потраплянню в організм шкідливих мікробів.
Кардамон – підсилювач обмінних процесів, знижує вагу і спалює жир.
Протипоказання
Як і більшість прянощів, кардамон може викликати алергію. У групі особливого ризику знаходяться люди, які не переносять найближчого родича цієї рослини – імбиру.
Зазвичай радять уникати цієї прянощі людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, недавно перенесеним гострим панкреатитом, проблемами з жовчним міхуром.
Не слід вживати його тим, у кого загострилася гіпертонічна хвороба. Ці прянощі є м’яким стимулятором фізичного та психоемоційного стану і може піднімати тиск.
Не радять поєднувати кардамон з кофеїном натуральної кави, особливо при схильності до тахікардії або при діагностуванні кардіологічного захворювання.
Всім іншим же слід вибирати натуральний кардамон, який не містить підсилювачів смаку.
Кардамон в косметології
У косметології ефірна олія кардамону служить чудовим тоніком для шкіри (зволожує шкіру на клітинному рівні), трохи освітлює її. Має антисептичну, протигрибкову, регенерууючу дією на шкіру. Використовується при лікуванні лишаю, кандидозу, корости.
В ароматерапії відзначають здатність кардамонового ефірного масла впливати на системи травлення, кровообігу, дихання, сечостатеву, нервову.
Поєднується з ефірними оліями: лимона, соснової хвої, ялівцю, імбиру, мирта, рожевого дерева.
Ванни з ефірною олією кардамону: додати пару крапель в гарячу ванну, щоб зняти втому.