Кориця

Кориця – повноправний компонент ароматних страв і напоїв, деяких лікарських засобів, а також це ніжний, теплий і природний ароматизатор приміщень.

Стародавні єгиптяни знали два види цієї прянощі: корицю справжню (Cinnamomum zeylanicum Br.) і касію (Cinnamomum Cassia Blume), відому також під іншими назвами (китайська, ароматна, проста, фальшива кориця, кориця-кінель).
Касія має червонувато-коричневий відтінок, її аромат більш яскравий, але менш вишуканий, ніж у кориці справжньої. Смак у неї терпкий, солодкувато-гострий і злегка пекучий. У касії міститься багато крохмалю і кумарину (2 г/кг), який шкідливо впливає на печінку (тому використовувати її у великих дозах не рекомендується). У цейлонської кориці кумарин теж присутній, але в мінімальних кількостях (0,02 г/кг), що абсолютно безпечно для здоров’я.
Трубочки китайської кориці більш щільні і товсті (2-4 мм), ламаються вони насилу. Іноді їх продають не скрученими в трубочки, а складеними у вигляді пластинок. Зустрічається і високосортна касія з Китаю з тонкими стінками. Касія дешевше, ніж цейлонська кориця, і в більшості наших магазинів продають саме її. Упаковки з касією найчастіше маркують як «Кориця індонезійська» або «Кориця фальшива». У вигляді порошку найчастіше продають саме касію, а не цейлонську корицю.
Наявність в китайській кориці великої кількості крохмалю дозволяє провести її ідентифікацію за допомогою розчину йоду. Якщо капнути ним на порошок касії, він забарвиться в темно-синій колір, в той час як колір цейлонської кориці зміниться незначно.
Кориця справжня та касія – основні види цієї прянощі. Але існує ще малабарська та пряна кориця.
Малабарська кориця (Cinnamomum Tamala Nees) відома і під іншими назвами: бура або деревна, а також касія-вера. Вона росте в південних районах Індії і Бірми. Ці прянощі мають більш грубу структуру, ніж касія, аромат слабкий, а смак – терпкий, різкий і гіркуватий. Відтінок у паличок малабарської кориці коричнево-бурий.
Пряна кориця, або чагарниковий циннамон (Cinnamomum Culilawan Blume), зростає в Індонезії і на плантаціях Молуккських островів. У висушеному вигляді пряність являє собою невеликі тендітні шматочки тонкої кори ввігнутої форми, бежевого відтінку зовні і жовто-червоного всередині. Зернисті на зламі, вони легко кришаться. Цей вид кориці має гострий аромат і пряний смак з пекучим відтінком.
Хоча малабарська кориця і циннамон менш якісні, їх часто додають в суміші готового коричного порошку, які продають в дрібній фасовці.
У продажу можна зустріти корицю у вигляді трубочок і порошку. Щоб бути впевненим у якості прянощів, рекомендується купувати саме трубочки, в такому випадку зовсім неважко визначити її вид. Відрізнити палички китайської кориці від цейлонської просто: перші крупніше, товщі, грубіші, темніше за кольором і по вигляду схожі на згорнуту деревну кору. Крім того, трубочки справжньої кориці закручені з двох кінців, на зразок баранячих рогів, вони легко кришаться (в касії при розмелювання в домашніх умовах зазвичай залишаються окремі волокна). Коштує цейлонська кориця дорожче китайської.
При покупці кориці слід звертати увагу і на виробника. Найкраще купувати пряність зі Шрі-Ланки або з європейських країн, які в минулому володіли колоніями. Це Англія, Голландія, Франція. А ось купувати корицю з США, Німеччини та Ізраїлю не варто: ці держави не мають ані власного виробництва, ані історично сформованих торгових зв’язків з країнами – виробниками кориці.
Багато що залежить і від дотримання правил зберігання спеції. Коричний порошок може зберігати свої властивості не довше шести місяців. А ось палички не втратять аромату і протягом цілого року, якщо, звичайно, тримати їх в сухому, прохолодному місці. Зберігати пряність (в будь-якому вигляді) потрібно в скляній ємності.

Кориця в кулінарії

Корицю вживають або в цілому вигляді (рідкі страви), або в молотому.
Різні види кориці вживаються головним чином в кондитерському виробництві (в печиво, кекси, паски, пряники, солодкі пироги з фруктовою начинкою), а в кулінарії – при приготуванні солодких страв (пудинги, солодкі плови, компоти, варення, муси, желе, киселі, сирні пасти).
Кориця покращує, облагороджує смак жирного м’яса. Нарешті, ця спеція – обов’язковий компонент різних сумішей сухих прянощів і сумішей для фруктових, грибних і м’ясних маринадів.
Порошок кориці входить до багатьох пряних сумішів: марокканську «рас-ель-ханут», туніський «галат-дагга» і ефіопську «бербере», індійську «гарам-масала». Кориця разом із мускатним горіхом, гвоздикою і білим перцем часто включається до складу французької суміші quatre spices («чотири спеції»), що використовується в класичних рагу з м’яса, птиці та овочів, а також в деяких супах, ковбасах і паштетах.

У східній кухні, в тому числі і в закавказькій та середньоазійській, кориця вживається при приготуванні холодних і гарячих страв з домашньої птиці (індичка, курка) і других страв з баранини (смаженої, тушкованої), у Закавказзі її додають у страви з м’яса, овочів і бобів, кладуть в харчо і чихиртму, в плов з баранини, а в Китаї і Кореї – при приготуванні смаженої свинини.
В індійській кухні цейлонська кориця входить до складу знаменитих пряних сумішей гарам-масала і служить однією з найважливіших спецій при приготуванні плову. Індійські кухарі зазвичай обсмажують шматочки кориці в рослинній олії, поки вони не розгорнуться (дуже значима деталь для розкриття всієї глибини аромату), а потім вже у духмяній «коричній» олії смажать овочі або інші продукти.
В Америці корицю та цукор часто використовують як добавку до каші або фруктів, особливо до яблук.
У сучасній західноєвропейській кухні корицю додають в різні види фруктових салатів і в деякі овочеві (шпинат, червона капуста, кукурудза молочно-воскової стиглості, морква), а також в холодні фруктові супи зі свіжих і сушених фруктів, у страви з птиці, свинини та баранини. Наприклад, класично приготовані фаршировані баклажани або грецьке рагу з ягняти просто немислимі без кориці. Особливо добре поєднується кориця з тими стравами, до складу яких входять яблука, айва, груші.
У Росії з корицею традиційно готували молочні супи, оладки, каші та заливну рибу, в Білорусії присмачували корицею мочену брусницю, а в Україні застосовували при маринуванні огірків і засолюванні кавунів.
В деяких країнах корицю часто додають в домашнє пиво. Не можна не згадати про традиції пригощатися на Різдво підігрітим пивом або вином зі спеціями. Так, наприклад, роблять шведи, подаючи до різдвяного столу глегг (glogg) – різновид глінтвейну з червоного вина, горілки або бренді, лимонної і апельсинової цедри, цукру, неодмінною кориці, гвоздики, родзинок і мигдалю.

Норми і час закладки кориці

  • супи, компоти, гарячі страви – за 7-10 хвилин до готовності;
  • салати, сирні пасти, кисле молоко – безпосередньо перед подачею на стіл.

Норми закладки кориці сильно коливаються. Особливо вони високі в східній, індійській і китайській кухні; в середньому – від 0,5 до 1 чайної ложки на 1 кг рису, сиру, м’яса, тіста або на 1 л рідини.

Харчова цінність в 100 грамах

Білки – 3,9 г
Жири – 3,2 г
Вуглеводи – 79,8 г
Калорійність – 261 кКал

Кориця містить велику кількість корисних речовин, а також унікальну ефірну олію, яка є ефективним природним тонізуючим засобом.
У кориці присутні вітаміни В1 (0,0022 мг), В2 (0,041 мг), В4 (11 мг), В5 (0,358 мг), В6 (0,158 мг), В9 (6 мкг),  вітамін А (15 мкг), С (3,8 мг), Е (2,32 мг), К (31,2 мкг), РР (1,332 мг).
Вона містить велику кількість мікроелементів: кальцій (1002 мг), магній (60 мг), залізо (8,32 мг), цинк (1,83 мг), мідь (339 мкг), марганець (17,466 мг), калій (431 мг ), фосфор (64 мг).
У спеції присутня дуже цінна речовина – холін, яке бере участь в синтезі найважливішого нейромедіатора ацетилхоліну, передавача нервових імпульсів.
Характерний аромат кориці надає ефірна олія, вміст якого досягає в ній 2%. Олія складається з альдегіду коричної кислоти (до 65%), фелландрен і евгенолу.

Кориця в медицині

  • Одним з найбільш відомих ефектів кориці є гіпоглікемічний. Лише 0,5 ч. ложки кориці, додані до кави, соку або пластівців і прийняті вранці, ефективно знизять рівень глюкози в крові.
  • Є потужним природним антиоксидантом: її діючі речовини виводять з організму вільні радикали, сповільнюючи процеси клітинного старіння.
  • Кориця має бактерицидні та протигрибкові властивості, особливо ефективна вона відносно грибка Candida Albicans і бактерії, що викликає виразкову хворобу, – Helicobacter Pylori.
  • Пряність допоможе впоратися з кашлем: 1 ч. ложку розчинити в 1 л окропу, додати в розчин трохи меду (за смаком) і дрібку чорного перцю. Приймати по 100 мл кожні 4 години.
  • Забезпечити свіжий подих на весь день можна за допомогою ранкових полоскань ротової порожнини теплим розчином, що містить корицю і мед (по 1 ч. ложці обох компонентів розчинити в 200 мл теплої води). Миттєво ліквідувати неприємний запах з рота також допоможе ця спеція, досить лише пожувати невеликий шматочок палички протягом декількох хвилин.
  • При захворюваннях шлунково-кишкового тракту знижує кислотність шлункового соку, усуває нудоту, блювоту, зменшує метеоризм, ліквідує запори і в той же час нормалізує консистенцію стільця при діареї.
  • Нормалізує вміст цукру в крові, зменшуючи ризик розвитку діабету другого типу.
  • Суміш кориці і меду ефективно знижує «поганий» холестерин, внаслідок чого є відмінним засобом профілактики інфаркту. Необхідно щодня вранці з’їдати шматочок хліба, намазаний цією сумішшю (з 0,5 ч. ложки кориці і 1 дес. ложки натурального меду). Регулярне довгострокове вживання цієї суміші не тільки триматиме в нормі рівень холестерину, але і зміцнить серцевий м’яз.
  • Спеція сприяє поліпшенню циркуляції крові в судинах головного мозку, вона – відмінний засіб для профілактики і усунення мігрені і головного болю.
  • Велика кількість кориці викликає скорочення матки. Пряність допомагає відновлюватися в післяпологовий період і збільшує приплив молока. Це традиційне індійське засіб для зменшення ризику повторної вагітності відразу після пологів до 20 місяців.

Ефірна олія кориці

  • Підсилює обмін речовин і кровопостачання, перешкоджає утворенню целюліту, вживається для гармонізації процесів травлення.
  • Антисептичні та противірусні властивості олії особливо використовуються для лікування грипу, ревматизму, ревматоїдного артриту, ларингіту, трахеїту, бронхіту, пневмонії. Тепла ванна з додаванням 3-5 крапель ефірної олії кориці допоможе організму швидше впоратися з застудою. Необхідно приймати її не менше 15 хвилин.
    Використовується в зігріваючих масажних складах.
  • Служить засобом від непритомності, запаморочення і нудоти.
  • Нейтралізує отрути при укусах комах.
  • Усуває неприємний запах з рота.
  • Коричне масло є найсильнішим афродизіаком. Воно здатне пожвавити відносини, надати їм яскравість і чуттєвість, посилити бажання. У чоловіків підсилює сексуальність, перешкоджає виникненню застійних явищ в статевих органах. У жінок гармонізує менструальний цикл, підсилює сексуальність, сприйнятливість ерогенних зон.
  • При вдиханні ефірної олії кориці значно підвищується активність мозку: активізується його пізнавальна функція, посилюється концентрація уваги, у людини проявляються творчі здібності.
  • Гарний психотропний засіб при тривожних станах, страхах, депресії, меланхолії, астенії.
  • Стимулює роботу шлунково-кишкового тракту і рекомендовано при проносі, шлункових і кишкових кольках, зниження апетиту, гіпоацидний гастрит.

Застереження

Кориця містить токсичну сполуку кумарин, яка у високих концентраціях може бути причиною пошкодження печінки і нирок. Тому не варто занадто захоплюватися цією спецією.
З обережністю використовувати олію кориці, бо в концентрованому вигляді вона може мати несприятливий вплив на шкіру, можлива також алергічна реакція.
Варто бути обережним, вживаючи корицю в поєднанні з іншими продуктами або ліками, що розріджують кров, наприклад аспірином.
Уникати цієї приправи під час вагітності.

Кориця в езотериці

У всі часи кориця вважалася найбільш потужною з магічної точки зору приправою і застосовувалася не тільки на кухні, але і в ритуалах на багатство, удачу, процвітання.

Для примноження фінансів: покласти в гаманець листочок м’яти і трошки кориці. Духмяний запах портмоне приверне у життя фінанси.
Для успішності в комерції: домішувати приправу до ранкової чашку чаю. Аромат спеції дасть життєрадісність і силу, посилить концентрацію на важливих речах, надасть впевненості у собі, допоможе знайти вихід з будь-якої ситуації.
Для залучення фінансів у дім: під час прибирання додати в воду для миття підлоги перемелену корицю.
Для успіху: пряність, насипана в лівий черевик, принесе везіння тієї доби, в яку була насипана.
Для красномовства: перед доповіддю з’їсти цукерку або випічку з пряністю.
Для здійснення мрії: вийти вранці на вулицю або на лоджію, тримаючи в лівій руці трохи перемеленої прянощі. Закривши очі, подумати про свій намір і здути приправу.

Кориця в косметології

Затребуваність кориці в косметології викликана її цілющим впливом на шкіру обличчя і тіла: вона має протизапальну дію, прискорює обмінні процеси в клітинах шкіри. Все це можливо завдяки наявності в складі прянощі безлічі антиоксидантів і дубильних речовин. Під впливом коричних масок для обличчя шкіра набуває гладкість і еластичність, зникають запальні процеси, розгладжуються дрібні зморшки.
Маски для волосся, до складу яких входить кориця, допомагають нейтралізувати наслідки неправильного догляду, харчування, які роблять локони ламкими, тьмяними і млявими. Крім того, кориця сприяє прискоренню зростання волосся, застосовують її і в якості натурального освітлюючого засобу.

Догляд за обличчям

Поживна маска, яка заспокоює запалену шкіру та нейтралізує прищі

1/3 банана, 2 ст. ложки сметани та 1 ч. ложка порошку кориці, можна додати лимонний сік. Цією маскою покрити шкіру обличчя і витримати 15 хвилин, після вмитися теплою водою і змастити обличчя кремом.

Тонізуюча маска для поліпшення стану шкіри і розгладження зморшок

Корицю і мед в пропорції 1: 2 змішати і нанести на шкіру хвилин на 10, потім змити. Якщо шкіра суха, в маску можна додати 1,5 ст. ложки будь-якої рослинної олії, якщо жирна – білок курячого яйця, а якщо шкіра нормальна або комбінована – підійде нежирна сметана (1 ст. ложка).

Догляд за тілом

Скраб для догляду за тілом

0,5 склянки оливкової олії змішати з 1 ст. ложкою цукру (бажано коричневого) і 1 ч. ложкою кориці. Вологу шкіру обробити скрабом, поєднуючи нанесення засобу з масажем, потім змити. Суху шкіру змивати водою без застосування мила або гелю для душу, якщо шкіра жирна, можна скористатися косметичними засобами.

Ванна з корицею

У ванну з температурою 28°С додати 4 краплі ефірної олії кориці.
Приймати ванну 15 хвилин. Не витиратися!
Така ванна омолоджує, освіжає, оживляє і тонізує шкіру.

Догляд за волоссям

Маска для прискорення росту волосся

Змішати кефір і оливкову олію (по 2 ст. ложки), корицю і мед (по 1 ч. ложці) і яйце. Маску нанести на волосся звичайним способом на 15 хвилин і ретельно змити.

Маска для освітлення та зміцнення волосся

У скляній або керамічної ємності змішати 200 мл кондиціонера для волосся, 70 мл рідкого меду і 3 ст. ложки меленої кориці. Однорідну маску наносити на чисте, вологе (не мокре) волосся, розподіляючи засіб рівномірно на кожне пасмо. Після волосся укутати целофаном, а через півгодини целофан зняти, при цьому маску залишити на волоссі якомога довше, до 4 годин. Змивати теплою водою, можна використовувати відвар ромашки.