Для заморозки підійдуть поліетиленові пакети, контейнери з кришками. Будь-які продукти заморожують порційно для зручності вживання, оскільки не можна кілька разів розморожувати і знову заморожувати, і при першому розморожуванні необхідно використовувати весь продукт.
- при температурі від -18°С до -23°С продукти можна зберігати 6-12 місяців;
- при температурі від 0°С до -8°С – до 3 місяців.
- Заморожувати свіжі продукти на піку стиглості, бажано протягом 24 годин після збору врожаю. Недо- або перестиглі після заморожування не покращяться.
- Обережно занурити фрукти, овочі та трави у велику кількості холодної води, а потім ретельно промити.
- Бланшування допомагає зберегти смак, свіжість та вміст вітамінів. Овочі краще бланшувати на пару, фрукти – в розчині води з аскорбіновою кислотою або лимонним соком. Деякі можна заморожувати без цукру, а інші найкраще заморожувати у звичайному цукрі або сиропі.
- Перед заморожуванням охолодити продукти в холодильнику. Коли їжа застигає повільно, утворюються кристали льоду, створюючи м’який, соковитий продукт.
- Швидка заморозка: установити морозильну камеру на -18°C або нижче та заморожувати на листах лише 1-1,25 кг їжі на квадратний метр вільної площі морозильної камери в день для отримання найкращих результатів.
- Вибрати відповідні контейнери: продукти, які будуть заморожуватися в рідині або сиропі, покласти у тверді контейнери. Заморожені на листах овочі та фрукти упакувати в пластикові пакети.
- Використовуючи пластикові пакети, папір для заморожування продуктів, пластикову упаковку або алюмінієву фольгу, запаковувати їжу щільно, використовуючи декілька шарів матеріалу, і видалити якомога більше повітря, щоб зменшити обмороження або псування.
- Зробити наклейки, маркером відмітити тип їжі, вагу або кількість порцій, дату замороження, дату закінчення терміну придатності та інструкції щодо приготування (за необхідності). Використовувати заморожені продукти протягом 8-12 місяців.
- Тримати дверцята морозильної камери закритими: відчинення та зачинення призводить до коливань температури, які можуть пошкодити їжу, тому, тож перш ніж відкрити морозильну камеру, треба визначитися з вибором продуктів.
«Суха» крижана ванна
Наповнити велику посудину льодом та помістити всередину невелику металеву тару. Великий пластиковий пакет наповнити льодом. Бланшовані овочі добре витерти, перенести у каструлю та накрити крижаною ковдрою. Після того, як продукти охолонуть, достатньо просто витерти їх чистим кухонним рушником і заморозити.