Гірчиця

Є приблизно сорок різновидів, найвідомішими з яких є: чорна гірчиця, біла гірчиця, сарептська.

Гірчиця в кулінарії

У сучасній кулінарії насіння гірчиці застосовуються найчастіше при:

  • готуванні різних маринадів для формування смаку і надання певного аромату;
  • приготуванні соусів у молотому вигляді та в якості основи, її кладуть в приправи для салатів і майонези, додають в сирні соуси і соуси для білокачанної і цвітної капусти, топінамбура або цибулі порей;
  • консервуванні м’яса і риби;
  • консервуванні овочів з метою створення кращих умов для тривалого зберігання: насіння гірчиці надає огіркам міцність і робить їх хрусткими, при приготуванні кабачкової ікри на зиму;
  • гірчиця добре поєднується з холодним м’ясом і ковбасами.

Насіння гірчиці білої

Широко використовують для приготування гірчичної олії, яке згодом використовується як в харчовій, так і в хіміко-фармацевтичної промисловості. Готують порошок, застосовуваний в приготуванні різних страв, маринадів, м’яса тощо. Можна додавати в різні соління та присмачити копченості. Запаху насіння не має, тому при приготуванні гірчиці потрібно додавання різних пряних спецій.

Насіння гірчиці чорної

Застосовуються як в кулінарії, так і в медицині. На відміну від білої, вони мають характерний запах і смак, що нагадує хрін. Досить часто використовуються в харчовій промисловості при виготовленні столової гірчиці, рибних, м’ясних, овочевих консервів, для ароматизації різних страв.

Насіння гірчиці сарептської

Містять найбільшу кількість жирної олії, в порівнянні з іншими сортами. Смак олії з насіння сарептської гірчиці може посперечатися за смаковими якостями з соняшниковою, тож з успіхом застосовується в кулінарії, в хлібобулочної промисловості. Хімічний склад також багатший: каротин, аскорбінова кислота, солі кальцію і заліза.
З насіння гірчиці роблять порошок, який необхідний при виготовленні різних соусів, заправок і майонезу. Широко використовується він і для кращого збереження консервацій.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки – 9,6 г
Жири – 12,5 г
Вуглеводи – 5 г
Калорійність – 141 ккал

Гірчиця – справжнє джерело вітамінів молодості А і Е, С, D, вітамінів групи В (В1 і В2), солей кальцію, заліза, калію, фосфору, поліненасичених жирних кислот, бактерицидних, антиоксидантних речовин. Насіння гірчиці також містять білок, магній, цинк, натрій.

Гірчиця в медицині

Застосовують при зубному болю, гіпертонії, склерозі судин, захворюваннях печінки і жовчного міхура, розладах травлення, невралгії, хронічному ревматизмі, пневмонії, бронхіті, подагрі, геморої.
У народній медицині насіння білої гірчиці здавна використовуються як протиотруту, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, раку шлунка, захворюваннях органів дихання.
Гірчиця широко використовується в Індії для полегшення м’язових і суглобових болів, очищення легенів і бронхів від слизу при простудних захворюваннях, зняття запалення гланд.
Офіційна медицина Туреччини, Венесуели, Китаю застосовує гірчицю при лікуванні багатьох захворювань, таких як хронічний бронхіт, ГРЗ, пневмонія, ревматизм, артрит подагричний, лихоманка, запори, нежить, нервове збудження, істерія, неврит сідничного нерва.
Наша офіційна медицина гірчицю рекомендує значно скромніше: це гірчичники при простудних захворюваннях і гарячі ванни з порошком гірчиці для ніг при переохолодженні.

Відвар насіння гірчиці при злоякісних новоутвореннях різної локалізації

1 ч. ложку насіння білої гірчиці залити 1 склянкою окропу і настоювати на водяній бані 30 хвилин, потім зняти, дати настоятися 10 хвилин при кімнатній температурі й одразу процідити. Приймати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день до їди.

У чистому вигляді порошок гірчиці приймати за один раз не більше 0,3-0,5 г (на кінчику ножа) 3-4 рази на день, до їди.

Гірчиця в косметології

Гірчиця прискорює регенерацію клітин, уповільнює процеси старіння, має ранозагоювальний, протигрибковий, противірусний ефект. Маски з гірчицею покращують приплив крові, після них шкіра обличчя і тіла виглядає помітно свіжішою, починає інтенсивно дихати і оновлюватися.
Добре впливає гірчиця і на стан волосся: систематичні маски для волосся з гірчицею зміцнять волосся, активізують їх зростання.
Для догляду за шкірою і волоссям застосовують виключно гірчичний порошок і олію з насіння гірчиці, а не готову спецію до страв.
При приготуванні масок з гірчицею необхідно суворо дотримуватися пропорції всіх компонентів і часу нанесення, бо це в першу чергу сильнодіюча лікарська рослина.
Для активації корисних властивостей гірчиці та досягнення кремоподібної консистенції гірчичний порошок розводять теплою водою, але не окропом (при високих температурах виділяються токсичні олії).
Гірчиця може викликати алергію, тому перед використанням маски необхідно нанести її на невелику ділянку шкіри. Якщо через декілька хвилин свербіння і почервоніння немає, можна сміливо брати собі на озброєння гірчичні рецепти краси.