Рис

Рис є важливим джерелом кількох вітамінів групи B, а саме – тіаміну (B1), рибофлавіну (B2), ніацину (B3) і вітаміну B6. Вітаміни групи В сприяють зміцненню нервової системи, також від цієї ж групи залежить стан шкіри, волосся та нігтів. Вони є важливими елементами в процесі перетворення організмом людини поживних речовин в енергію. Також в ньому є вітаміни РР, Е і фолієва кислота, що бере участь в кровотворенні.

Рис займає перше місце серед круп за вмістом високоякісного крохмалю (77,3%) і біологічною цінностю білка. Зерна рису на 7-8% складаються з білків. У рисі, на відміну від інших злаків, не міститься глютену – рослинного білка, який викликає алергічну реакцію у деяких людей. Рис містить мінімальну кількість клітковини (0,4%).

До складу рису входять вісім найважливіших амінокислот, які потрібні організму людини для створення нових клітин. Рис містить лецитин, відомий активатор мозкової діяльності, олігосахарид, який відновлює кишечник, і гамма-аміномасляну кислоту, яка допомагає стабілізувати кров’яний тиск. Рис містить багато калію, який нейтралізує дію на організм солі, що потрапляє в організм з іншими продуктами харчування. У рисі також знаходиться невелика кількість фосфору, цинку, заліза, кальцію та йоду.

А ще рис – прекрасний природний абсорбент: при вимочуванні з рисових крупинок вимивається слизоутворюючий компонент, завдяки чому рис стає пористим і легко абсорбує різні шкідливі утворення, в тому числі і надлишок холестерину.

Рис при розварюванні виділяє білково-крохмальний слиз, який активізує шлункову секрецію – пробуджує апетит.

Промивання

  • рис короткий круглий замочити у ледь теплій воді на 10-15 хвилин, потім промити у холодній воді;
  • рис тонкий невеликий не промиваючи, замочити в холодній воді: спочатку загорнути в серветку сіль, покласти її на дно посуду, зверху насипати рис, а потім залити водою.

Варіння

Існує два основних способи варіння рису – занурення і вбирання.
Занурення – рис, як макарони, варять у великій кількості підсоленої води, доки він не стане м’яким, а потім воду зливають. Але при такому методі поживні речовини йдуть у воду.
Вбирання – рис вариться в певній кількості води, і вона вся вбирається, таким чином зберігаючи всі поживні речовини.

  • Час варіння і кількість рідини різні в залежності від сорту рису.
  • Рисовий суп буде прозорим, якщо перебраний і промитий рис на 3-5 хвилин покласти в киплячу воду, відкинути на сито і тільки потім варити.