Проростки

Проростки рослин – це вітамінна добавка до їжі, високий загальний тонус організму, підвищена працездатність. Біологічна енергія проростків настільки висока, що за харчовою цінністю вони можуть замінити масу дорогих продуктів.

Для пророщування використовуються найрізноманітніші зернові культури – пшениця, жито, овес, ячмінь, просо, кукурудза, гречка та навіть насіння брукви та капусти. Популярністю користуються майже всі зернобобові – квасоля, горох, сочевиця, соя та боби. Дуже швидко пророщується маш (ще одне бобова рослина). Кожна з цих рослин по-своєму впливає на організм людини.

Проростки пшениці мають протизапальну і пом’якшувальну властивості, допомагають при втомі, важких розумових перевантаженнях, стимулюють імунітет. Пророщена пшениця – виключно корисний полівітамінний засіб.

Овес і його проростки підвищують імунітет, восстанавліают м’язову силу, оновлюють кров і перешкоджають утворенню тромбів, благотворно впливають на слизову шлунково-кишкового тракту. Вони корисні для легенів, поліпшують діяльність щитовидної залози, є сечогінним і потогінну засобом.

Жито і його проростки сприяють підвищенню опірності організму захворюванням, мають відхаркувальну властивість.

Рис і його проростки надають в’яжучу дію. Крім того, рис діє заспокійливо, покращує сон, колір обличчя, усуває неприємний запах з рота, добре відновлює апетит після важкої хвороби або тривалого голодування. Однак головною властивістю рису вважається його очищаюча дію, що широко використовується в народній медицині Сходу. Японці стверджують, що з’їдені за сніданком 1-2 ст. ложки сирого рису, його проростків або рисового борошна виганяють з кишківника всі хвороби.

Пшоно – ядро ​​проса з видаленими після шліфування зовнішніми оболонками – відновлює силу ослабленого хворобами організму, зміцнює м’язову систему. Зерно сприяє зміцненню зламаних і пошкоджених кісток, загоєнню забоїв і ран, з’єднань м’яких тканин. Просо має сечогінну і потогінну дію, використовується воно і при лікуванні водянки та хвороб печінки.

Гречка з проростками корисні для зміцнення імунної системи і тим, хто переніс важкі захворювання. Гречка – джерело рутину, який надає профілактичну і лікувальну дію на вени.

Пророщування насіння

Існує досить багато способів пророщування насіння та зерен. Не треба одразу пророщувати велику кількість зерен. Слід виходити з того, що одній людині досить 50- 100 г проростків.

Варіант 1

Зерна засипати в ємність з плоским дном і залити водою так, щоб верхній шар зерен був покритий в повному обсязі. Ємність закрити бавовняною або полотняною серветкою і поставити на добу в тепле місце. За цей час паростки зазвичай прокльовуються. Як тільки вони досягнуть довжини 1 мм, їх слід повторно промити і трохи підсушити. Після цього проростки можна вживати в їжу.

Варіант 2

Для отримання проростків розміром 1-2 мм зерно в залежності від виду культури слід замочувати не більше ніж на 2-3 доби.
Для отримання зелених паростків термін пророщування збільшити до 7-10 днів.

Щоб призупинити подальше зростання проростків, тарілку потрібно обернути целофановим пакетом і помістити на верхню полицю холодильника, де вони можуть зберігатися не більше 2 діб.

При приготуванні і зберіганні пророщеного зерна не слід користуватися алюмінієвим посудом і молоти зерна на кавомолці, бо все це знижує цілющі властивості. З цієї ж причини не рекомендується обливати зерно крутим окропом. Пророщену пшеницю можна їсти цілою (ретельно пережовуючи) або додавати в їжу. Пророщені зерно і страви з нього рекомендується вживати на сніданок.

Страви з пророщених зерен при грипі або застуді

  1. Каші: покласти проростки прямо в тарілку або прітомити 20-30 хвилин окремо або разом із кашею.
  2. Можна припустити проростки через м’ясорубку або міксер (як самостійно, так і з лимоном разом з цедрою), додати за смаком мед, сухофрукти, фрукти, горіхи.
  3. Можна готувати різні салати з овочів, зелені, сухофруктів з додаванням пророщених цільних або розмелених зерен (по 1-2 ст. ложці на порцію) і використовувати такі страви для відновлення організму після фізичних навантажень або для лікування захворювань.
  4. Смачні та ситні коржики, замішані на воді та випечені на посипаному борошном деку. З 1 ст. ложки зерна виходить один коржик завбільшки з вівсяне печиво. Це ситна їжа на сніданок – з маслом, медом, чаєм тощо.
  5. Підсушену пророщену пшеницю можна подрібнити на кавомолці та цим борошном посипати каші, салати, овочеві страви. З такого борошна можна готувати освіжаючі напої на воді з медом або з вершками (але не з молоком).
  6. Пшеничні зародки змішати з йогуртом, горіхами, дрібно нарізаними яблуками та подати на сніданок.
  7. Кисіль з пророщеного вівса: пророщений овес змолоти в кавомолці або м’ясорубці, розвести холодною водою, залити окропом і кип’ятити 1-2 хвилини. Ще 20 хвилин напій настроювати, процідити і пити свіжим. Цей кисіль хороший при панкреатиті, діабеті, виразці дванадцятипалої кишки. При заслабленому організмі можна влаштовувати двотижневий курс прийому такого киселю.