Ваніль

Ванільні стручки – це плоди орхідеї родом з Мексики та Панами. Стручок хорошої ванілі майже чорного кольору, завдовжки 17-22 см. Досить пластичний, його можна зігнути, не ламаючи, жирний на дотик. Наліт білих кристалів на поверхні – ванілін – ознака якості ванілі. Всередині знаходиться до 0,5 ч. ложки насіння.

Існує безліч сортів ванілі, але найкращою вважається мадагаскарська, або бурбонська ваніль з острова Реюньон (трохи на схід від Мадагаскару), «бурбон» має складний, активний, трохи винний запах і солодкий, вершковий смак. Дуже добре підходить для випічки, оскільки стійко зберігає запах при високій температурі.
Мексиканська ваніль має сильний пряно-солодкий аромат з легкими деревними нотами, вважається високоякісною та дорогою.
Ваніль з Таїті відрізняється більш тонкими стінками стручка, він коротший і товщі інших і більш соковитий в порівнянні з мадагаскарської ваніллю. Має надзвичайно багатий аромат, який описують як аромат вишні, чорносливу або солодки. Але якість таїтянської ванілі вважається найнижчою.

Ваніль в кулінарії

Ваніль – найтонша пряність, яка використовується в кулінарії. Її додають у всілякі солодкі страви: в варення, печиво, тістечка, торти, кекси, пряники, солодкі пироги, пудинги, сирні вироби, креми, киселі, компоти, муси, десертні страви з фруктів, солодкі фруктові і молочні супи, соуси і желе. Ваніль збагачує продукт ароматом, не змінюючи смаку і консистенції. Ваніль сприяє об’єднанню і гармонії різних інгредієнтів будь-якої страви. І зовсім не обов’язково солодкої.
Ваніль є основним ароматизатором морозива. Додана до какао і кави, які мають свій неповторний аромат, ваніль підсилює їхній запах і дозволяє отримати нове оригінальне поєднання, надаючи неповторну чарівність цим продуктам.

Харчова цінність в 100 грамах:

  • Білки – 0,05 г
  • Жири – 0,05 г
  • Вуглеводи – 12,65 г
  • Зола – 0,25 г
  • Вода – 52,6 г
  • Калорійність – 288 кКал
    Через високу калорійність не варто захоплюватися додаванням ванілі під час приготування їжі

Ваніль у медицині

Показаннями до застосування є: невроз, гнів, розлади сну, безсоння, затримка менструації, клімактеричні розлади, схильність до алкоголізму, цукровий діабет (профілактика і лікування), метеоризм, коліт, кишкові кольки, захворювання прямої кишки.
У народній медицині ваніль застосовується при розладі нервової системи, психічних захворюваннях, лихоманці, хлорозе, диспепсії, ревматизмі, сонливості, для посилення травлення. Особливо цінується як засіб для лікування недокрів’я та як засіб, що збуджує і стимулює м’язову діяльність.
Ефірна олія ванілі – натуральний і сильний афродизіак, який має седативну дію (варто застосовувати його після важкого робочого дня для розслаблення та заспокоєння).
Спосіб застосування ефірного масла – будь-який, крім змазування слизової рота, закапування у вуха та ніс, полосканнь і мікроклізм. Варіанти застосування – ароматизація (повітря, сухого чаю, білизни), розтирання, компрес, догляд за шкірою тіла, аромаванна, аромамасаж.

Ваніль в косметології

Ефірна олія ванілі зменшує подразнення і запалення шкіри, а також використовується для пом’якшення і підвищення її еластичності.
Маска з додаванням ванілі з часом робить волосся густим, блискучим і шовковистим завдяки тому, що здатна відмінно зволожувати шкіру голови.

Антицелюлітний скраб для тіла на зернах кави
  • Цукор – 3/4 склянки
  • Кава – 1/4 склянки
  • Ванільне масло – 10 крапель
  • Мигдальне масло – 10 мл

Змішати каву і цукор, потім додати мигдальне масло, перемішати до утворення рідкої маси, додати масло ванілі. Якщо суміш густа – взяти ще трохи мигдального масла.
Скраб застосовується під час миття, він робить шкіру більш еластичною і м’якою.
Не застосовувати на обличчі та на ніжній або пошкодженої шкірі.
Зберігати в холодильнику 1-2 тижні.

Ефірна олія для ванн: у ванну додати 2-5 крапель ванільного масла – і приймати аромаванну.

Ефірна олія для масажів: змішати 3-5 крапель олії з 15 г звичайного масла для масажу і провести масаж.

Ванільний екстракт

Напівпрозора коричнева рідина з сильним ванільним ароматом. По суті, це спиртова настоянка стручків ванілі міцністю 35%, яка витримується протягом декількох місяців.
Ванільний екстракт при тепловій обробці практично повністю втрачає свої ароматичні властивості, тому його доцільніше додавати в креми, пудинги, десерти тощо.
Ванільний екстракт можна приготувати самостійно: залити 200 г горілки 2-3 розрізаних вздовж стручка ванілі, щільно закупорити ємність і залишити в прохолодному місці на 2-3 тижні.

Ванільна есенція

Той самий ванільний екстракт, але з більш сильною концентрацією. Тому есенція додається у стави в меншій кількості, ніж екстракт.

Ванільний порошок

Порошок з розмелених ванільних стручків. На відміну від есенції та екстракту, дуже добре переносить термообробку і зберігає свій аромат, тому активно використовується при випічці тортів, хліба, печива та інших борошняних виробів.

Ванільний цукор

Натуральний ванільний цукор: пара стручків ванілі засипається 500 г цукру, щільно закривається і витримується протягом тижня.
Штучний ванільний цукор – результат змішування цукру з кристалічним ваніліном.

Ванілін

Штучний замінник ванілі, «побічний продукт при виробництві каніфолі з соснової смоли». Являє собою кристалічний порошок білого кольору з сильним запахом. У випічку додається в малих кількостях – дрібкою або на кінчику ножа. Якщо з ваніліном перестаратися – випічка та десерти набувають неприємного гіркуватого хімічного присмаку.