Свій власний смак у саго дуже слабкий, але ця крупа відмінно вбирає в себе смак і аромат будь-яких продуктів. Тому страв з неї можна приготувати безліч – супи, каші, пудинги, сиропи. Її можна класти в пироги або подавати як гарнір, зрозуміло, спочатку присмачивши зеленню та спеціями. Солодощі, випічка теж часом не обходяться без цієї крупи. Однією з головних кулінарних якостей саго є її здатність робити будь-яку страву густою, саго – це природний загусник.
Калорійність і корисні властивості
У 100 г саго в середньому міститься близько 336 ккал.
Крупа саго містить білки, жири, прості вуглеводи, харчові волокна, крохмаль і цукор. У ній є вітаміни Е, РР, холін, трохи меншою мірою Н, вітаміни групи В, А. Мінеральний склад саго теж різноманітний, в нього входять титан, фосфор, бор, кальцій, молібден, ванадій, калій, залізо, йод, кремній, цирконій, магній, мідь, стронцій, цинк і т. д.
Саго дуже добре засвоюється. Серед інших переваг продукту можна відзначити відсутність клейковини (глютену) і складних білків. Шкода цих двох речовин полягає у високій алергенності, вони також здатні викликати целіакію або запалення тонкого кишківника. З цих причин саго з успіхом застосовується в дієтах і є замінником багатьох інших круп при різних захворюваннях.