Мускатний горіх

Мускатний горіх і маціс (мускатний цвіт) мають витончений теплий аромат і пряно-пекучий пікантний смак, що розрізняються за відтінками.

 

Мускатний горіх в кулінарії

Вживають мускатний горіх і маціс окремо і разом – вони взаємно доповнюють і підсилюють аромат і смак один одного. Ними можна приправляти салати зі свіжих овочів, домашні ковбаси і паштети, страви з сиру. Пряність добре поєднується з м’ясними бульйонами, супами, особливо курячими і овочевими, супами-пюре. Вона незамінна в тих випадках, коли потрібно впоратися з переварюванням великої кількості жирної яловичини, баранини, свинини. Особливо гармоніюють ці прянощі зі стравами з курей. Мускатним горіхом добре присмачувати відварну картоплю, картопляне пюре та картопляні котлети, страви з білокачанної, червонокачанної, брюссельської та цвітної капусти і з грибів, запечених в духовці. Пряність підходить до яєчні й омлету, рису, макаронів і домашньої локшини, млинців і оладок. Мускатний горіх надає приємного аромату начинкам для пирогів і кулеб’як із цибулі, сиру, м’яса. З ним готують пряний і маринований оселедець, пряну дрібну рибу, рибу гарячого копчення.
Італійської класикою вважається поєднання шпинату і мускатного горіха в начинках для найрізноманітніших італійських макаронних виробів – «тортеліні», «равіолі» або «каннеллоні», а швейцарці іноді додають мускатний горіх в традиційне сирне «фондю» (fondue).
Мускатний горіх і маціс урізноманітнюють смак і запах різних соусів до м’яса і птиці. У європейській кухні знайшла застосування ароматна есенція мацісу, яку використовують при приготуванні гірчиці, кетчупу та в консервній промисловості.
Незамінний мускатний горіх в десертах. Кекси і паски, солодкі пироги та пиріжки, печиво, пряники, пудинги, фруктові торти, заварний крем і проста сиркова маса стають набагато смачнішими, якщо в них додати тертий мускатний горіх. Ароматизують ним какао і шоколад.
Використовують мускатний горіх і в приготуванні коктейлів та алкогольних напоїв.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки – 20 г
Жири – 50 г
Вуглеводи – 7 г
Калорійність – 556,3 кКал

Мускатний горіх багатий на вітаміни В1 (1 мг), В2 (0,2 мг), В3 (13,32 мг), В4 (90 мг), В5 (1 мг), В6 (0,5 мг), В9 (40 мкг), Е (6 мг), Н (10 мг), К (13,4 мкг), РР (10 мг) і мінеральними речовинами: алюміній – 1500 мкг, бор – 200 мкг, магній – 200 мг, ванадій – 170 мкг , залізо – 60 мкг, мідь – 500 мкг, фосфор – 400 мг, кальцій – 250 мг, калій – 600 мг, стронцій – 200 мкг, йод – 10 мкг, кремній – 50 мг, марганець – 3,8 мг, молібден – 25 мкг, натрій – 25 мг, нікель – 40 мкг, олово – 35 мкг, сірка – 100 мг, титан – 45 мкг, цирконій – 25 мкг, цинк – 2,8 мг, селен – 19 мкг, олово – 35 мкг.

Мускатний горіх в медицині

Застосування невеликої кількості мускатного горіха має оздоровчу дію. В першу чергу це сильний стимулюючий і тонізуючий засіб. Сприятливо впливає на роботу центральної нервової і серцево-судинної систем, зміцнює пам’ять, допомагає впоратися з імпотенцією і передчасним сім’явипорскуванням у чоловіків, різними формами сексуального розладу у жінок. Мускатний горіх часто включають до складу імуностимулюючих зборів.
Його також використовують як допоміжний засіб при лікуванні простудних захворювань, додають в масажні суміші для посилення зігріваючого ефекту. Вважається, що мускатний горіх і маціс стимулюють кровообіг, стабілізують артеріальний тиск, знімають головний біль, сприяють зміцненню волосся і корисні при таких захворюваннях, як артрит, міозит, остеохондроз і ревматизм. У цих випадках рекомендується використовувати пасту з мускатного горіха і рослинної олії, попередньо розігрівши та нанісши на хворе місце до її повного остигання.
Мускатний горіх допомагає впоратися з діареєю, покращує роботу кишківника і всієї системи травлення в цілому, ефективний при надмірному скупченні газів, втраті апетиту, хвороби печінки і навіть нетриманні сечі. Діє як вітрогінне, виводячи з кишківника гази.
Добре бореться з грибковими інфекціями, коростою і лишаями. Додається в незначних кількостях, бо має подразнюючий ефект.
Молоко з мускатним горіхом і медом – відмінний засіб від болю під час прорізування зубів у дітей.
В цілому ж мускатний горіх омолоджує та зміцнює організм.

Олія мускатного горіха

Аромат олії досить специфічний, він гострий і пряний, здатний покращувати сприйняття і заспокоювати в разі надмірного хвилювання та в стані надмірного збудження.
В олії присутні хімічні компоненти – фенольні ефіри, які мають наркотичну дію на нервову систему людини. Слід зауважити, що це отруйна хімічна речовина.

Олія мускатного горіха має такі цінні властивості: протиблювотне; протиревматичне; в’яжуче; протизапальне; ранозагоювальне; антимікробне; антиоксидантне; знеболююче.
Цю олію приймають у разі бактеріальних інфекцій, при подагрі, невралгіях, остеохондрозі, м’язових болях, міозитах, артритах, а також невритах. Таке застосування обумловлено тим, що олія може знімати набряклість, усувати біль і запальні процеси.
Олія сприяє підвищенню еластичності стінок бронхів, а ще їх очищенню, зупинці крові в разі крововиливів і кровотеч (носових, маткових і багатьох інших).
Має тонізуючу дію і сприятливо впливає на репродуктивну функцію як чоловіків, так і жінок. Жінкам воно допоможе збалансувати менструальний цикл, зменшити спазматичні болі в процесі місячних, посприяє більш м’якому протіканню клімаксу.
Медики прописують олію мускатного горіху як допоміжний засіб для лікування імпотенції, бо вона є ще й афродизіаком. Крім того, воно сприяє активному скороченню матки, що важливо для полегшення процесу пологів.
Застосування масла горіха допоможе тим, хто має проблеми з травленням. Його застосування допомагає крохмалистій і надмірно жирній їжі краще перетравитися. Крім того, олія підвищує апетит, допомагає впоратися з нудотою, хронічної блювотою, діареєю, лікує запори, усуває неприємний запах з рота. За рахунок своїх антибактеріальних якостей олія може застосовуватися при найрізноманітніших інфекціях кишківника, а ще полегшувати і сприяти процесу лікування жовчнокам’яної хвороби.
Олія мускатного горіха може застосовуватися в якості природного стимулятора, оскільки його зігріваюча дію приводить до норми серцеву діяльність, а також кровообіг.

Рекомендовані дозування олій не мають перевищувати:

  • 3-5 крапель олії мускатного горіха для використання в аромакурильниці, максимальну тривалість процедури краще обмежити 1 годиною, а в якості засобу з зігріваючим ефектом використовувати по 2 краплі мускатної та апельсинової олії;
  • 3 краплі для масажу, компресів і прийняття ароматичної ванни зі змішуванням з 15 г транспортного засобу в обох випадках;
  • 4-5 крапель для розтирань в поєднанні з 15 г зігріваючої олії-основи;
  • 1 крапля для гарячих і для холодних інгаляцій протягом 3-х, максимум 5-ти хвилин;
  • для косметичних препаратів по догляду за волоссям або спеціальних складів для в’ялої шкіри на кожні 15 г основи додавати 2 краплі олії мускатного горіха, при значній вираженості проблеми випадіння волосся – 3 краплі;
  • 5-10 крапель в 10 мл будь-якої рослинної олії для аплікацій і розтирань – як болезаспокійливий засіб;
  • 1 крапля на день для внутрішнього вживання (густий розчинник з олыэю наноситься на хлібобулочні вироби або вмішується в заправки для страв, після з’їдання обов’язково випивають вино, йогурт, сік, каву або чай, альтернативний варіант – розчинення в склянці теплого трав’яного чаю, що є кращим при інфекційних розладах).

Протипоказання

Застосування мускатного горіха в різних методах ароматерапії обмежене його токсичністю: олію використовують тільки в знижених концентраціях і при розведенні базовими рослинними оліями.
Оскільки у ефірної олії мускатного горіху яскраво виражені властивості впливу на менструальні цикли і кількість виділень, його категорично не можна використовувати під час вагітності. Крім того ароматична олія стимулює кровообіг і діяльність серця, тому її слід уникати при стані перезбудження, нервових розладах активного типу, при епілепсії, маніакальних і депресивних розладах.
Тривалий контакт з олією викликає ейфорійний ефект, тому час контакту з нею потрібно обмежити не більше ніж 4 годинами на добу. При безпосередньому нанесенні на шкіру протягом приблизно 4-х хвилин вона викликає відчутне пощипування і печіння, тривалий контакт з нерозведеною олією може викликати опік.
Категорично не можна використовувати мускатну олію для догляду за чутливою шкірою.

Мускатний горіх в косметології

Мускатний горіх омолоджує шкіру стимулює регенерацію тканин, чудово підійде для догляду за зів’ялою, постарілою, зморшкуватою шкірою.