Національна кухня Алжиру формувалася під впливом найближчих сусідів, увібравши в себе кращі кулінарні традиції арабської, французької, турецької, марокканської і туніської кухонь. Існує більш широке поняття – «магрибська кухня», яка об’єднує кухні народів, що проживають в Північній Африці, в тому числі і Алжиру. Незважаючи на потужний зовнішний вплив, національна кухня Алжиру зуміла зберегти свою неповторність, оригінальність і місцевий колорит.
Основною національною стравою вважається кус-кус. Готують його з манної крупи. Крупу змочують в оливковій олії, потім з неї роблять невеликі грудочки, додають різні спеції і готують на пару. Подають як готову страву або як гарнір до риби, м’яса й овочів. Іноді до кус-кусу додають горіхи, сухофрукти, родзинки, і виходить вже солодкий десерт, який називається мас-фус.
У національній кухні Алжиру повністю відсутні свинина й алкогольні напої.
Традиційна алжирська кухня досить різноманітна. Велику популярність мають різні м’ясні страви, одна з таких страв – хубізет із сиром і шпинатом, подається зазвичай на гаряче, або турту з м’ясом, які у нас би назвали пирогами.
Також алжирці люблять страви, приготовані різними способами з риби із застосуванням різних соусів.
Поряд з м’ясними та рибними стравами в меню алжирців в широкому асортименті присутні овочеві салати, такі як, наприклад, перець з оливковою олією, огірки з вершками, салат зі смаженого перцю та помідорів, анчоуси з часником і багато інших.
Важливі кулінарні традиції пов’язані зі святом мусульман Рамадан, під час якого готуються особливі страви. Одна з них – це традиційний густий пшеничний вегетаріанський суп із додаванням кінзи та м’яти. Або ель Хам Лалу – баранина з фруктами – блюдо, яке готують в останній день Рамадану.
Алжирська кулінарія пропонує величезну кількість солодкої випічки та десертів. Компот із сухофруктів з вершками і горіхами традиційно готують на свято Рамадан. Популярні мигдальні печива, рогалики у вигляді півмісяця, фаршировані фініки, пампушки з маком з тоненького хрусткого тіста і саморобні цукерки з манної крупи – рфіс.
До солодкого столу традиційно подають філіжанку чорної ароматної кави. В Алжирі смак кави особливий. Він просякнутий вітром із Сахари, запахом Середземного моря, пряними ароматами Сходу і любов’ю народу, що населяє цю незвичайну, казкову країну.
В Алжирській кухні широко застосовуються прянощі та спеції. Це цейлонська кориця, мускатний цвіт, мускат, куркума, аніс, імбир, гвоздика, кумін, гострий і чорний перець, чилі, чорний і зелений кардамон, коріандр і кмин.