Фенхель

Фенхель має приємний, солодкуватий аромат і трохи гострий смак.

Фенхель у кулінарії

В якості прянощів в кулінарії багатьох народів широко використовуються його стебла, листя (в свіжому і сушеному вигляді), квіти, насіння і коріння.
Свіже листя цієї рослини в європейській кухні додають в салати, овочеві та рибні перші і другі страви, а також в соуси, майонези. Особливо ефективна ця пряність з морською рибою (лососем, сардинами, макреллю, окунем тощо). Добре підходить вона до страв з жирного м’яса, особливо свинини. В Італії фенхель часто маринують. В цілому вигляді листя використовують як «підкладку» при запіканні м’яса, курки або риби. Листя можна заморозити.
Стебла фенхеля в бланшованому й охолодженому вигляді в середземноморській кухні часто використовують як гарнір.
Верхівки квітучого фенхеля застосовуються в домашньому консервуванні для поліпшення аромату маринадів, призначених для засолювання томатів, огірків, кабачків, патисонів, баклажанів та інших овочів.
В індійській кухні фенхель також використовують для маринування овочів. Крім того, його часто додають у страви з баранини.
Зелене насіння фенхелю застосовують у рибних стравах, включаючи консервований оселедець, в італійській свинині, сосисках і іноді в стравах з телятини, для замочування сушених фіг, для хліба і печива. Насіння рослини перед вживанням підсмажують без олії на сковороді. Після такої теплової обробки пряність стає більш солодкою і ароматною. В Індії підсмажений фенхель для освіження дихання часто жують після прийому їжі. Він не тільки усуває неприємні запахи з рота, але й покращує процес травлення.
Фенхель – неодмінний компонент пряної суміші «панч форон».
У харчовій промисловості європейських країн ця пряність використовується при консервуванні риби, виготовленні ковбас і сосисок.
Давні традиції має також застосування плодів і коріння рослини у випічці хлібобулочних і деяких кондитерських виробів. З розмеленого насіння фенхелю роблять олію, яку застосовують у кондитерському виробництві. Зберігають у фаянсовому або скляному посуді.
У різному вигляді цю пряність додають в солодкі страви та десерти.
Розмолотим насінням посипають м’ясо, призначене для смаження на вертелі.
Порошком з плодів фенхеля ароматизують різні напої, чаї, сиропи. Його використовують для ароматизації спирту.
Свіжу або сушену зелень можна перед використанням залити окропом на кілька секунд і злити воду.

Харчова цінність у 100 грамах цибулин фенхелю:

Білки – 1,24 г
Жири – 0,2 г
Вуглеводи – 4,19 г
Калорійність – 31 ккал

Харчова цінність у 100 грамах насіння фенхелю:

Білки – 15,8 г
Жири – 14,8 г
Вуглеводи – 12,49 г
Калорійність – 345 ккал

Плоди фенхелю містять 5-6% ефірної олії, білки, жирні кислоти, цукри, мінеральні солі, вітаміни і цілий список активних речовин. Особливо багатий фенхель вітаміном С, містить також каротин, вітаміни E, B, PP. Лікувальні властивості рослини пов’язані з вмістом у ній наступних речовин: анетол, пінен, фелландрен, камфен, фенхол, лімонен і ін. Вони ж надають фенхелю смак і аромат.

Фенхель у медицині

З квіток і листя цієї рослини можна приготувати чай, а з плодів і коріння – настої і відвари. Завдяки маслянистій структурі насіння фенхелю використовуються для виготовлення концентрованої ефірної олії.
Фенхель нейтралізує продукти розпаду, які накопичуються в організмі під час суворих дієт, важливим є і послаблюючий ефект рослини. Як і будь-який рослинний продукт, фенхель містить в собі багато клітковини, яка створює об’єм у шлунку, переїсти з ним не вийде.
Відвар і настій цієї трави допоможе позбутися здуття живота і метеоризму, поліпшить засвоєння їжі.
Також його рекомендують при запаленні горла, нежиті і підвищеній температурі. Застосовується при застуді, бронхіті, брнхіальной астмі, допоможе вивести мокротиння при кашлі.
Застосовується при неврастенії і спастичних кольках, звільняє від почуття страху і самотності, усуває нервову блювоту, відновлює душевну рівновагу, надає почуття впевненості, підсилює чуттєвість. Фенхель допомагає заспокоїтися і бореться з безсонням.
Фенхель покращує пам’ять, тому він рекомендується при деменції і хвороби Альцгеймера.
Екстракт фенхеля має антибактеріальну та протигрибкову активність і входить у лікарські препарати для лікування подагри, гастриту, сечокам’яної хвороби та легеневих захворювань (туберкульоз, бронхіт, астма).
Позитивно впливає ця рослина і на серцево-судинну систему, допомагаючи знизити тиск і усунути аритмію.
Кілька крапель ефірної олії фенхелю допоможуть при алкогольному отруєнні та інших харчових інтоксикаціях.
Вилікує солодкий кріп і стоматит.
Цю рослину рекомендується використовувати жінкам для продовження своєї молодості. Вона сприяє виробленню жіночих статевих гормонів, тому застосовується при клімаксі і болісних менструаціях.

Протипоказання

  • вагітність (фенхель забороняється їсти у великій кількості);
  • епілепсія;
  • велика кількість (ефірна олія фенхеля в великих дозах токсична).

Фенхель у косметології

Рослина прекрасно впливає на шкіру та волосся. У косметології найчастіше застосовується витяжка (ефірна олія) фенхелю. Вона не тільки загоює, але і усуває запалення, а також уповільнює процеси старіння. Тому його можна використовувати для приготування домашніх засобів по догляду за шкірою.

Маска для старіючої шкіри обличчя та рук

До пюре айви додати яєчний жовток, сир (творог) і 2-3 краплі олії фенхелю.

Маска для розгладження зморшок

Яєчний жовток, масло жожоба, біла глина з додаванням 2-3 крапель олії фенхелю і троянди.

Засіб від вугрів

До 50 мл спирту додати по 10 крапель олій лаванди та чайного дерева, а також 5 крапель олії фенхелю.

Для антицелюлітного масажу

До 100 мл базового (основного) засобу додати по 10 крапель олій герані, кипариса, лимона і фенхелю.

Для ванн для поліпшення стану шкіри

5-7 крапель олії спочатку капнути на сіль або соду, а лише потім розчинити у воді.

Добавка в шампуні та бальзами для волосся для позбавлення від лупи і проти випадіння волосся

На 100 мл основного речовини 10 крапель ефірної олії фенхелю.