Сьогодні відомо близько 30 різних видів кмину. Його насіння вже більше 3000 років використовують як пряність і як натуральний лікувальний засіб від різних захворювань.
Кмин у кулінарії
Кмин як пряність добре поєднується з усіма сортами м’яса – яловичиною, свининою, птицею як в смаженому, так і тушкованому вигляді. Кмин додають також в м’ясо для гамбургерів.
Спеція підходить для приготування соусів в поєднанні з іншими приправами і надає страві кожен раз унікального та неповторного смаку.
Кмин додає пікантності зернобобовим (горох, квасоля, сочевиця), крупам (рис, гречка) і молочним продуктам (молоко, йогурт, сир), Кмин ідеально підходить до картоплі, яєць, овочів, морепродуктів.
Кмин – традиційна складова житнього хліба, маринадів при засолюванні помідорів, огірків, патисонів, грибів і інших овочів, а також риби. Пряність здатна надати аромат алкогольним напоям домашнього виробництва: пиву, настойкам, лікерам.
Харчова цінність у 100 грамах:
Білки – 19,77 г
Жири – 14,59 г
Вуглеводи – 11,9 г
Калорійність – 333 ккал
До складу кмину входить безліч корисних речовин: жири, вуглеводи, білки, клітковина, вітаміни, мікро- і макроелементи, які обумовлюють його широке застосування. У кмині виявлені магній, цинк, мідь, селен, а також кальцій, калій, фосфор, залізо.
Багата ця рослина і іншими корисними компонентами: піридоксин (В6), рибофлавін (В2), тіамін (В1), холін, вітамін РР, токоферол, фолієва кислота (В9), бета-каротин, філлохінон, карвон, лімонен, марганець; вітаміни Е, С, К, кумарин, дубильні речовини.
Кмин в медицині
Кмин лікує застійні явища, знижує тиск, розщеплює жири, знімає запалення, діє як потогінний і імуномодулюючий засіб, має імуностимулюючу та протимікробну дію.
Завдяки великому вмісту корисних жирних кислот (омега-3 і омега-6) кмин має надзвичайно сильну протизапальну дію.
Ферменти кминної олії розщеплюють гістамін, саме тому при будь-яких алергічних захворюваннях воно надає приголомшливий ефект, як при прийомі всередину, так і нанесене на шкіру.
Насіння чорного кмину і витяжка з нього нормалізують ліпідний і цукровий профіль, розріджують жовч і сприяють схудненню. Кмин дуже ефективний в питанні зниження ваги і зменшення жиру, тому що він багатий на фітостероли. Фітострерол може запобігти зберіганню холестерину в організмі. Багато експертів також приписують кмину здатність прискорювати метаболізм.
Ефірна олія кмину не має властивостей афродизіаку, зате сприяє підтримці краси шкіри.
Кминний екстракт стимулює тимус – вилочкову залозу, основного диригента імунної системи, саме тому, а також завдяки антиоксидантам, кмин допомагає при всіх хворобах, і раку в тому числі. На відміну від імунопригнічуючих препаратів, він не викликає загибелі кісткового мозку і зниження імунітету, скоріше, навпаки.
Кмин використовують:
- при проблемах зі шлунково-кишковим трактом, гастриті, ниркових і жовчних каменях;
- при діареї і метеоризмі, для очищення кишківника;
- при гострих алергічних реакціях (бронхіальна астма, частий нежить, сінна лихоманка, нейродерміт, алергічний кон’юнктивіт);
- при зниженому імунітеті, який проявляється частими простудними захворюваннями, і схильності до інфекцій;
- при захворюваннях вух і риніті;
- при респіраторних хворобах у вигляді сухого кашлю, застуди, бронхіту, синуситу, коклюшу та легеневих захворюваннях;
- при хворобах сечостатевої системи (нефрит, пієлонефрит, уретрит, цистит).
Кмин в косметології
Для відновлення волосся або для догляду за шкірою рекомендується використовувати «королівську» олію, отриману методом холодного віджиму. Її включають до складу масок для жирної, комбінованої і проблемної шкіри обличчя.
Поширене застосування олії з цілющого насіння чорного кмину для підтримки ніжності шкіри бюста і зони декольте, вона корисна в боротьбі з проявом целюліту, а також безслідно усуває набряклість обличчя.
Високі очищуючі та проникаючі властивості дозволяють використовувати її як засіб позбавлення від вугрів і комедонів.
Олію чорного кмину не радять використовувати в нерозведеному вигляді, особливо для обличчя. Краще змішувати її з іншими компонентами, бо концентрація активних речовин в олії дуже висока. Хоча можливо локальне застосування в області проблемних зон. Наприклад, вугрі, зморшки, ділянки запаленої шкіри.