Кримська кухня

Крим населений величезною кількістю народностей, кожна з націй привнесла в кулінарні традиції тутешніх місць щось своє.

До традиційних страв кримських татар можна віднести: суп-локшину «токмач», пельмені (їх прийнято подавати тільки з бульйоном), плов, квасолевий суп «бакла шорбаси», чебуреки. Жителі степових регіонів в основному вживають м’ясо-молочну продукцію, а мешканці південного берега – рибу, фрукти і овочі. Незважаючи на відмінності, є і те, що об’єднує кримськотатарську кухню: тісто, гарбуз, квасоля, баранина та кава.
У кухні караїмів переважає м’ясна і молочна їжа, а також випічка. Навіть в наші дні багато господинь знайомі з рецептом пирога «кубете». А ще традиційними для караїмів стравами були: тушковане у власному жирі м’ясо «кавурма», сиров’ялена (в минулому вона доводилася до готовності під сідлом) ковбаса «суджук», запечене і смажене в тісті м’ясо («янтик», «чир-чир» тощо). До м’яса могли подавати і всілякі соуси, в тому числі з квасолі, айви, яблук або сливи. Окрасою караїмської кухні служать і всілякі пиріжки – з сиром, м’ясом, шовковицею, вишнею, сливою…
Болгари збагатили раціон мешканців півострова фаршированим перцем, вірмени – наваристим м’ясним супом «хаш», українці – борщем з пампушками і кручениками, росіяне – окрошкою і млинцями, греки – знаменитим салатом з овочів з додаванням маслин і свіжого м’якого сиру, а грузини – голубцями, згорнутими у виноградне листя…
Дуже затребуваним в Криму десертом є пахлава — ці східні ласощі готують з листкового тіста, горіхів і меду. Подібні кондитерські вироби можна зустріти в кримськотатарській, арабській, вірменській, турецькій, азербайджанській кухнях.
З давніх-давен кримські татари вживали корисні кисломолочні напої: кумис (його готують з молока кобил), катик, язму, айран. Взимку, коли свіжих фруктів на столі бракувало, було прийнято готувати хошаф (своєрідний компот з висушених плодів).
У Криму п’ють каву і чай, проте ці напої в тутешніх місцях набувають власного колориту. Підбадьорлива і ароматна кава по-турецьки – це спадщина Османської імперії, яка колись панувала в причорноморському регіоні. Що ж стосується чаю, то на півострові чайних плантацій не існує. Зате тут у великій кількості ростуть запашні трави і плоди – ось з них-то кримчани готують корисні трав’яні чаї. До традиційних для Криму напоїв можна віднести і численні вина, вироблені з місцевого винограду.
Отже, в Криму змішалися кухні українська і татарська, російська і грецька, вірменська і караїмська. Гармонійне переплетення східних, слов’янських і середземноморських кулінарних традицій дає воістину чудовий результат!