Зіра (кумін)

Інші назви рослини – зера, римський тмин, кмин, кмин тминовий, кумін, каммун.
Розрізняють два різновиди зіри: кірманская зіра – чорного кольору, дрібна, гостро-ароматна та перська зіра – жовтуватого кольору, ароматна.

Зіра в кулінарії

Кумін вважається однією з найбільш затребуваних спецій у світі. Застосовується він у молотому і цілісному вигляді. Часто перед використанням насіння обсмажують – так інтенсивніше відбувається розкриття яскравого запаху спеції.
Без зіри не обходиться приготування багатьох м’ясних страв, особливо в Азії, Латинській Америці та Африці. Мексиканці перемелюють зіру та додають порошок в суміші приправ, соуси і мариновані страви.
Народи Середнього Сходу активно застосовують кумін для приготування страв з домашньої птиці, ягняти, різних сортів риби і овочів.
В Індії його традиційно кладуть в плов, страви з баранини і бобових, приправляють цієї спецією і овочеві страви. Індійський несолодкий напій з йогуртом «лассі» готують саме з додаванням насіння куміна. На території Індії найчастіше використовують чорний кумін (його називають імператорським) – їм приправляють страви з рису і м’яса, а також деякі сорти голландських сирів. У цій країні до цієї спеції ставляться з особливою повагою і пошаною.
Турецькі кухарі використовують зіру при маринуванні капусти, приготуванні баклажанів і рису. У кухні Туреччини та арабських народів пряність – невід’ємний компонент в стравах з бараниною.
У Середній Азії приправу кладуть в фарш для приготування самси, в маринадні м’ясні підливи, соуси, каші, ковбасні вироби (переважно з конини та баранини). Дуже поширена по всьому світу знаменита середньоазійська суміш, в яку також входить зіра – вона в цьому букеті прянощів поєднується з барбарисом і червоним перцем, завдяки чому страви набувають цікавого запаху і смаку.
Європейці використовують насіння зіри в супах, стравах з рису, риби й овочів. Нерідко нею приправляють тісто для випікання кондитерських, хлібобулочних виробів.
При консервації можна без сумніву додавати невелику кількість зіри в кожну банку. Досить всього лише щіпки на 1 літр консервації, щоб все заготовлені продукти набули особливого, пікантного і своєрідного смаку. Тому зіру часто застосовують в домашніх заготовках і маринуванні огірків, помідорів, капусти. Прийнято мелену спецію разом з фенхелем і коріандром включати і до варення, протертих страв із ягід і фруктів.
Можна запікати в духовці картоплю, моркву та інші овочі з насінням куміна.
Перемеленим насінням спеції багато народів світу покращують смак кисло-молочних напоїв і джемів.

Найпоширеніші страви з зіри:

  • овочеве рагу з додаванням зіри;
  • плов з чорним індійським куміном;
  • пряний рис зі спецією;
  • самса з м’ясом, приправленим меленим куміном;
  • картопля, запечена з зірою.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки – 17,5 г
Жири – 22,3 г
Вуглеводи – 33,8 г
Калорійність – 375 ккал

Насіння кумина (зіри) містять від 2,5 до 4% ефірної олії. Також мають вітаміни (вітамін А і бета-каротин) і мікроелементи (калій, кальцій, фосфор, залізо), які активізують мозкову активність і покращують зір, а також благотворно позначаються на стані кровоносної системи.

Зіра в медицині

Відома зіра своїми протипаразитарними та протимікробними властивостями.
Кумін сприяє поліпшенню травлення, лікує ниркову і шлункову недостатності, позбавляє від діареї та гострих кольок в кишечнику. З насіння куміну запарюють особливий чай, що сприяє поліпшенню загального самопочуття і позбавляє від нудоти, нетравлення, блювоти і здуття живота.
За допомогою своїх сечогінних властивостей зіра відмінно виводить шлаки з організму, тим самим знімає інтоксикацію.
Зіра відмінно тонізує організм, підвищує мозкову активність людини. Рекомендується вживати при нервовому виснаженні, а в поєднанні з медом вона покращує пам’ять. Регулярне вживання зіри в їжу допомагає зберегти і зміцнити зір.
Впливає на жіночу репродуктивну систему, зменшуючи запалення матки.
Також вживати зиру можна і зовнішньо, оскільки вона має чудові антисептичні та знеболюючі властивості: загоює порізи та рани, знімає шкірні здуття (прищі, вугрі), в поєднанні з оливковою олією розсмоктує пухлину селезінки за допомогою поверхневих примочок.
Зіра вважається найпотужнішим афродизіаком.
Вміщені в зірі фенольні речовини, особливо поліфеноли, поводяться в організмі, як антиоксиданти.

Олія зіри

Ефірна олія насіння зіри має досить різкий запах. Її в народній медицині часто використовують для відлякування дрібних комах, просто наносячи кілька крапель на одяг або відкриті ділянки шкіри.
Ефірну олію зіри змішують з базовими оліями (персикова, кунжутна, оливкова), щоб отримати натуральне знеболююче. Активні речовини цього продукту прискорюють кровообіг і сприяють поліпшенню метаболізму в тканинах, що дозволяє швидко розсмоктувати гематоми і зменшувати дискомфорт і біль.
Застосовують її і всередину – при захворюваннях нирок, печінки, холестеринової хвороби та різних проблемах з імунною системою.
Олію зіри радять поміщати в аромалампи для знезараження повітря в приміщеннях в період можливого поширення вірусних інфекцій.
Олію використовують у народній медицині як слабкий антикоагулянт. Її додають до олії персика або троянди і наносять під очі, щоб позбутися синців і мішків. Однак цей засіб слід дозувати дуже акуратно і не застосовувати, якщо є алергічні реакції. Варто уникати потрапляння олії на слизові оболонки.

Для поліпшення апетиту, при захворюванні верхніх дихальних шляхів і нервових зривах

Приймати настоянку з зіри з додаванням фенхелю, меленого коріандру і кардамону в рівних пропорціях.

Для схуднення

Напій, приготовлений з суміші зіри і зеленого чаю в пропорції 1:1.

Для заспокоєння запаленого кишечника при геморої

Змішати 1 ст. ложку мелених підсмажених насіння зіри, 0,5 ст. ложки свіжого імбирного соку та дрібку солі в 1 склянці маслянки (розбавлена на чверть водою кисла пахта). При смаженні насіння зіри стежити, щоб вони не підгоріли, щоб зберегти ефірні компоненти спеції.

При синдромі роздратованого кишківника

Пити сік граната, змішаний з порошком меленої та підсмаженої зіри.

Для зниження болю, викликаною нетравленням, метеоризмом і тяжкістю в шлунку

Закип’ятити в 1 склянці води 1 ч. ложку зіри, дати охолонути. Приймати регулярно.

Для зменшення кольок і симптомів діареї, викликаних нетравленням

Вживати мелену зіру з медом.

Натуральний протиблювотний засіб

Додати олію куміна в простий чай або воду.

Для поліпшення апетиту або при проблемах з кишківнником

Щіпку висушеної спеції кумина вживати за 40 хвилин до основного прийому їжі.

М’який проносний і сечогінний засіб

Зробити густий напій з зіри: 2 ч. ложки спеції, заварити 1 склянкою води.

Для поліпшення пам’яті, також молодим матерям для лактації

Приймати 2-3 краплі олії з 1 ч. ложкою меду.

Для збільшення вироблення молока і зменшення запалення матки

Годуючим матерям регулярно пити воду, закип’ячену з меленим куміном.

Швидкодіючий бальзам від болю в суглобах

2-3 краплі олії зіри на 1 ст. ложку базової олії.

Для зменшення свербежу

Зробити пасту з дрібно меленої зіри, перемішаної з водою. Наносити на прищі або сверблячі ділянки шкіри і тіла для полегшення болю

Для догляду за порожниною рота, при кровоточивості ясен

Закип’ятити зіру в воді, дати рідини охолонути. Процідити, додати дрібку кардамону. Полоскати рот цією ароматизованою водою для освіження дихання, загоєння виразок і усунення неприємного запаху.

Для запобігання кровотечі і зміцнення ясен

Підігріти зіру на чистій, без олії, сковороді. Добряче перемолоти її, змішавши з кам’яною сіллю. Масажувати цим порошком ясна.

При застуді

Зробити чай, прокип’ятивши насіння зіри та невеликий шматочок свіжого імбиру.

Чай для виведення токсинів

Ціле насіння кумина, перемелені фенхель і коріандр змішати в рівних кількостях. 1 ч. ложку суміші спецій залити її 0,5 л окропу. Дати трохи настоятися і пити по 150-200 г в день.

Протипоказання

  • виразка шлунка або дванадцятипалої кишки;
  • запалення слизової оболонки шлунка;
  • алергія на зіру та суміші прянощів з нею

Зіра в косметології

Ефірну олію зіри застосовують не тільки для здоров’я, але і для краси. Вона:

  • є антиоксидантом;
  • очищує шкіру;
  • усуває застійні явища;
  • тонізує шкіру;
  • відбілює;
  • дезодорує.

Тому її широко застосовують в домашній косметології. Корисні властивості краще виражені у нерафінованій олії чорного куміна. Її використовують

  • для догляду за проблемною і запаленою шкірою обличчя;
  • при алергічних дерматитах, нейродермітах, свербінні;
  • для очищення пір;
  • в якості антицелюлітного засобу;
  • для лікування лупи і поліпшення росту волосся;
  • для підвищення пружності бюста.