Імбир

Імбир – одна з найкорисніших спецій. Як пряність його застосовують для приготування багатьох страв, чаю і навіть вживають в чистому вигляді, «вприкуску», в тому числі з лимоном і сіллю.

Імбир у кулінарії

Імбир як приправа використовується в усіх кухнях світу. Його додають в солодкі та пікантні страви, особливо в супи, запечену свинину, дичину, баранину, різні овочеві страви, рис, яєчню, десерти, компоти, пряники, тістечка і печиво; його застосовують при консервуванні огірків і гарбуза. Також імбир – один з компонентів каррі, завдяки якому приправа набуває свого неповторного смаку.
В Англії популярні імбирні пряники та печиво, там роблять не тільки традиційне імбирне пиво, а й імбирний бренді, імбирне вино, імбирне шампанське.
У країнах Південно-Східної Азії свіжий імбир зацукровують і роблять з нього варення – чоу-чоу, в яке додають апельсинову скоринку. Пряність додають у страви з баранини, яловичини, телятини, свинини, курки, індички, гусака. Імбир робить їх не тільки ароматними, але і м’якішими. Китайські кулінари користуються імбиром при приготуванні пельменів і тушкованих кльоцок з начинкою.
У Китаї імбир продають у свіжому, молотому, сухому цілому вигляді, консервованим в сиропі і навіть зацукрованим (після зняття шкірки зріле кореневище вимочується в холодній воді, а потім обробляється в цукровому сиропі). Завдяки характерному пряному аромату і пекучому пряному смаку він використовується для більшості страв китайської кухні.
Сумішшю солі з імбиром натирають м’ясо перед смаженням, присмачують сири. Дуже гарні з імбиром смажені качка, свинина, риба. Характерно використання імбиру в соусах до м’яса, в овочевих і фруктових маринадах, при гасінні м’яса і домашньої птиці. При цьому імбир не тільки ароматизує м’ясо, але і робить його більш м’яким.
В Індії мелений імбир додають у борошно і випускають чотири сорти імбирного борошна з різним процентним вмістом імбиру.
Японці подають маринований імбир, який є одним з компонентів суші. За допомогою спеції японці добиваються апетитного запаху гарячих рибних страв.

Норми та час закладки імбиру:

Норми закладки імбиру відносно високі – 3-5 г на 1 кг тіста або м’яса.

  • у тісто – до 1 г на 1 кг тіста в процесі замісу, або в кінці його;
  • при тушкуванні м’яса – до 1 г на 1 кг м’яса за 15-20 хвилин до готовності, попередньо імбир можна очистити, натерти на тертушці або дрібно нарізати і вимочити кілька годин у воді;
  • у компоти, киселі, муси, пудинги та інші солодкі страви – за 2-5 хвилин до готовності;
  • у соуси і овочеві маринади – 1 г на 1 л соусу після закінчення теплової обробки;
  • у порційні страви – 0,1 г на порцію.

При використанні імбиру в поєднанні з іншими прянощами норма закладки прянощів не повинна перевищувати 0,1 г на всю страву.

1 ч. ложа сухого імбиру = 1 ст. ложці тертого свіжого кореня імбиру.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки – 1,8 г
Жири – 0,8 г
Вуглеводи – 15,8 г
Калорійність – 80 кКал

Імбир багатий вітамінами В1 (0,046 мл), В(0,19 мг), В(5,2 мг), А (0,015), С (12 мг) і мінеральними речовинами: магній – 184 мг, фосфор – 148 мг, кальцій – 116 мг, натрій – 32 мг, залізо – 11,52 мг, цинк – 4,73 мг, калій – 1,34 мг.

Імбир в медицині

Імбир має знеболюючу, антибактеріальну, тонізуючу, збуджуючу, бактерицидну, протизапальну, розсмоктуючу, спазмолітичну, вітрогінну, потогінну, загоюючу, жовчогінну, зігріваючу дію. Маючи сильні антиоксидантну та заспокійливу дії, імбир зміцнює імунітет, ефективно захищає від паразитів, стримує розмноження бактерій, тому успішно використовується при глистових захворюваннях.
Їжа з імбиром краще засвоюється, бо він підсилює апетит, стимулює утворення шлункового соку і травлення, ефективний при нетравленні, відрижці. При лікуванні імбир в їжу потрібно додавати в невеликих кількостях (за смаком), але систематично.

Імбир ефективний:

  • при болю в животі, кишкових, ниркових, жовчних коліках, при метеоризмі, для припинення проносу і для нейтралізації шкідливого впливу тваринних отрут, при отруєнні грибами, імбиром можна виводити шлаки і токсини;
  • при простудних захворюваннях: застуді, грипі, кашлі, застійних явищах у легенях, синуситі, при болю в горлі, імбир має відхаркувальну дію, а заварене подрібнене коріння імбиру добре зігрівае тіло;
  • при алергічних і шкірних захворюваннях, бронхіальній астмі, він збільшує засвоєння кисню легеневою тканиною;
  • при захворюваннях серцево-судинної системи, за допомогою імбиру можна знизити рівень холестерину в крові, поліпшити стан кровоносних судин;
  • при ревматизмі, артрозах і артритах, набряках, розтягненнях і м’язових болях, імбир зменшує болі в суглобах;
  • при судомах під час менструації;
  • для зняття розумової або фізичної втоми, імбир допомагає подолати стресові ситуації та відновити сили;
  • при паралічі та жовтяниці;
  • стимулює роботу щитовидної залози;
  • покращує мозковий кровообіг, а це зміцнює судини, покращує пам’ять і підвищує здатність до навчання, знижує артеріальний тиск, допомагає в лікуванні атеросклерозу;
  • в боротьбі зі старінням організму;
  • для підвищення потенції;
  • при лікуванні безпліддя, підвищує тонус матки і статеве збудження, тому може застосовуватися як легке збуджуючий засіб;
  • для схуднення, бо імбир помітно підсилює обмін речовин;
  • для профілактики раку та формування злоякісних пухлин;
  • для освіження дихання і позбавлення від безлічі проблем в порожнині рота (досить після їжі пожувати свіжий імбирний корінь);
  • для зігрівання в холодну погоду і в холодному кліматі: взимку перед виходом на вулицю можна насипати імбир у шкарпетки та рукавички, тоді ноги і руки будуть теплими протягом тривалого часу;
  • для впевненості: недовірливим і нерішучим людям радять за півгодини до виступу пожувати шматочок імбиру;
  • при ударах, розтягненнях, болях в спині (радикуліті) – у вигляді пасти (імбирний порошок + кілька крапель гарячої води), у вигляді компресів і лікувальних ванн;
  • для прийняття ванн при болях у хребті і в суглобах, при невралгіях, нервовому збудженні і деяких шкірних захворюваннях – відвар імбиру.

Імбир в косметології

Імбир, маючи найсильнішу антисептичну дією, при взаємодії зі шкірою обличчя покращує кровообіг, стимулює, тонізує, скорочує пори, омолоджує і усуває млявість, стомлюваність і багато дефектів шкіри. Гінгерол, що міститься в ньому, дає клітинам життєву силу, освіжає і відновлює колір обличчя. Застосовується для проблемної шкіри: при вугровому висипу, гнійниках, передменструальних прищах.
Імбир відновлює процеси запалення і прискорює загоєння рубців.
Імбирна олія робить волосся пружнім і здоровим, лікує лупу і облисіння.
Імбир входить до складу антицелюлітних засобів і обгортань, бо добре розганяє кров, розщеплює жири, допомагає виводити зайву рідину з клітин, а також запобігає появі розтяжок.
Ароматерапія застосовує імбирну олію в складі різних ароматичних сумішей для лікування різних психоемоційних розладів.

Маска імбирна для жирного волосся

Імбир (порошок) – 1 ст. ложка
Олія кунжутна – 2 ст. ложки

Залити імбирний порошок кунжутним маслом, перемішати до однорідної маси.
Втерти маску в шкіру голови і залишити на 30 хвилин.
Потім ретельно промити волосся теплою водою.

Протипоказання

В імбирному корені містяться гіркоти і ефірні масла, тому він не може застосовуватися:

  • при деяких порушеннях в роботі травної системи (виразка стравоходу і шлунка, дуоденальна виразка, неспецифічний виразковий коліт, стравохідний рефлюкс, дивертикулез і дивертикуліт);
  • при наявності каменів і піску в нирках і сечовому міхурі;
  • при запальних процесах, які супроводжуються підвищенням температури.

При гіпертонії і порушеннях діяльності серця застосовувати препарати та страви з імбиру можна лише після консультації з лікарем.
Оскільки ця пряність сприяє скороченню матки, при вагітності для усунення токсикозу рекомендуються лише м’яко діючі продукти з імбиром, наприклад, печиво або чай, який п’ють невеликими порціями протягом усього дня.
При передозуванні імбиру можуть виникнути блювота, пронос, алергічні реакції.
Імбир у цілому є низькоалергенною рослиною і не викликає серйозних побічних ефектів, бо в ньому містяться пурини і оксалати. Як правило, харчування та лікування з включенням імбиру має м’яку дією.

Імбирна олія

Імбирна олія – це стародавні ліки і чудова приправа, незабутній аромат і потужний антидепресант, п’янкий афродизіак і чудовий антисептик.

Види імбирної олії:

Ефірна олія імбиру виготовляється в промислових умовах і «олія імбиру» – олія з імбирним запахом і смаком, що виходить в результаті змішування екстракту імбиру з будь-якою рослинною олією. Ці два види олії мають різні хімічний склад і медичні показання, тому варто уважно дивитися склад: про яку саме олію йдеться.
Існує кілька різновидів імбиру, олія яких змінюється за складом в залежності від місця зростання. Наприклад, африканська олія більш темного кольору, ніж інші.

Олія добре змішується з маслами лаванди, пачулі, гвоздики, троянди, сандалового дерева, жасмину, ялівцю, неролі, бергамоту, цитрусових і ладаном.