Орегано (материнка звичайна)

Це унікальна спеція, якій знайдеться місце майже в кожній страві. У їжу можна вживати як сушене листя, так і свіжий орегано. Зазвичай в кулінарії використовується у вигляді листя або квіткових бруньок.

Орегано в кулінарії

Без орегано не обійдеться мексиканська та італійська кухня, адже це головна пряність в їх улюбленої страви – піци. Його кладуть в пасту, і він дуже добре поєднується з грибами, сиром, помідорами. Також орегано можна комбінувати з супами, бутербродами, квасолею і яйцями.
Орегано можна додавати в будь-який сорт м’яса, тому спеція – частий компонент в сучасних ковбасах. Вона додасть м’ясу незабутній смак. Чудово підходить для страв з курки і шинки.
Ідеальна до салатів і всіляких рибних соусів. Можна додавати материнку в страви з картоплею і різні омлети.
Материнка входить до складу пряних сумішей, широко використовуваних в кулінарії різних країн світу. Добре поєднується з багатьма прянощами, але особливо – з чорним перцем, базиліком, розмарином, майораном, чебрецем.

Харчова цінність у 100 грамах:

Білки – 11 г
Жири – 10,25 г
Вуглеводи – 21,63 г
Калорійність – 306 ккал

Орегано дуже багате різними ефірними оліями, які надають йому гострий гіркуватий смак і аромат. У ці олії входить величезна маса корисних і цілющих речовин. Також орегано містить в складі вітаміни А, K, E, C і групи В, дуже корисні для людського організму дубильні речовини. Вони сприяють ефективному очищенню від токсинів і шлаків. Аскорбінова кислота, що також входить до складу, має загальнозміцнюючу дію, а вітамін К підвищує згортання крові. Холін добре впливає на нервову систему і нормалізує обмін жиру і рівень холестерину.
До складу орегано також входять: розмаринова кислота, цимол, гіркі речовини, флавоноїди, терпени, геранілацетат.

Орегано в медицині

Орегано – це лікарська рослина з сильною ранозагоювальною дією. Листя і квітки містять велику кількість ефірних олій, дубильних речовин. Є в складі орегано тимол і карвакрол, завдяки яким ця трава по дії перевершує багато існуючих антигістамінних і антисептичних препаратів. Має орегано і антимікробну властивість.
Завдяки високому вмісту дубильних речовин, рослина здатна захистити організм від наслідків харчових отруєнь, запобігти зростанню бактерій, що потрапили в організм разом з неякісними продуктами харчування. Відвари і настойки з цієї трави допоможуть позбутися від проносу, нетравлення шлунка, метеоризму. Але за допомогою орегано можна замаскувати запах несвіжої їжі, видавши її за придатну до вживання – тут слід бути обережними.
Орегано є м’яким спазмолитиком, здатним полегшити багато болю. Добре справляється з головними, м’язовими болями і спазмами.
При розладах нервової системи також рекомендують орегано. Вважається, що, додаючи його в їжу, можна позбутися безсоння. Ця трава підвищує рівень триптофану, сприяючи загальному заспокоєнню. Раніше її часто використовували для лікування істерії, епілепсії. В якості легкого заспокійливого засобу, що поліпшує сон, цілком підійде і терапія лікувальними травами. Часто орегано рекомендують дітям, у яких спостерігається підвищена збудливість нервової системи, надмірна активність.
У менструальний період жінкам радять приймати відвар з цієї трави для зняття больового симптому та для нормалізації емоційного стану. Також орегано радять вживати для запобігання запальних захворювань сечостатевої системи. Годуючим матерям, які відчувають проблеми з кількістю молока, радять додавати орегано в їжу. У період клімаксу відвари з цієї рослини допомагають організму легше перебудуватися і впоратися з гормональними збоями. Є відомості про те, що за допомогою цієї рослини ранній клімакс можна трохи «відкласти», дозволивши яєчникам продовжити свою активну діяльність.
Орегано добре впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, покращує перистальтику кишківника, підвищуючи тонус гладкої мускулатури, значно підсилює секрецію залоз травлення. Допомагає і при захворюваннях жовчної системи – дискінезії жовчних шляхів, холециститі. Має легку проносну дію.
Відвар з орегано є також імуномоделюючим і загальнозміцнюючим засобом, необхідним при простудних захворюваннях, в період епідемії грипу. Вплив орегано на імунітет людини можна пояснити наявністю в його хімічному складі вітамінів (групи B, вітаміну C, A, К, Е), а також мікро- і макроелементів (кальцію, магнію, заліза, натрію, фосфору, марганцю, селену і цинку).
При лікуванні простудних захворювань орегано допоможе впоратися з кашлем, навіть важкими і хронічними його формами. Багатьом ця трава допомагає зупинити напади астми, полегшити стан при туберкульозі легенів. Це пояснюється яскраво вираженою відхаркувальною дією активних речовин. При проблемах із дихальними шляхами та ангіні радять полоскання носової порожнини відваром орегано – це допомагає при гаймориті, гострому фарингіті, тонзиліті. Трава має протизапальну дію, знімає свербіж і набряки.
Широко поширене і зовнішнє застосування рослини. Компреси з настоїв орегано позбавляють від екземи, грибкових захворювань, акне, гнійничкових уражень, нейродермітів, наривів. Настоянка орегано ефективна при герпесі. Рятує ця трава після укусів комах, опіків, обморожень. Ванни і обтирання з орегано успішно застосовуються при проблемах з пітливістю тіла і ніг.
У народній медицині відвари трави використовують для лікування алкоголізму, позбавлення від пригніченого стану. Вважається, що ця трава здатна підвищувати настрій. Вчені виявили можливість орегано благотворно впливати на стан людей, уражених онкологічними захворюваннями, а також запобігати хворобам серця.
Карвакрол у складі орегано ефективно справляється з мікробами і паразитами (зокрема, лямблії дуже не люблять орегано). Ця трава здатна вбивати навіть найстійкіші до сильнодіючих антибіотиків золотистий стафілокок. Вчені у своїх дослідженнях порівняли 18 сучасних препаратів антимікробної дії і прийшли до висновку, що орегано є більш ефективним засобом, ніж будь-який з цих лікарських засобів.

Олія орегано

Найбільш виражену антибактеріальну, антимікробну та антигрибкову дію має олія орегано. Препарати на основі олії орегано чудово справляються з різними захворюваннями шкіри, вуграми, прищами, бородавками, герпесом, грибком нігтів. З давніх-давен засіб використовували для обробки ран – виключаючи, таким чином, зараження крові, запалення рани і забезпечуючи більш швидке загоєння.
Використовують олію орегано для розтирання спини при ревматизмі та радикуліті, при болях в суглобах (додати кілька крапель ефірної олії орегано в базову масажну олію). Корисно це буде і для шкіри – зникнуть запалення, помітно зменшиться целюліт. Після такого масажу гарантований також міцний і здоровий сон. Від зубного болю врятує тампон з декількома краплями олії, прикладений до зуба.
Застосовується олія орегано і всередину: для лікування шлунково-кишкових розладів, інфекцій сечостатевої сфери, боротьби з паразитами. Олія нормалізує процеси вироблення жовчі і шлункових соків, покращує травлення, прискорює процеси метаболізму, отже, сприяє позбавленню зайвої ваги.
У період епідемій грипу і ГРВІ, щоб уникнути зараження, рекомендують очищати повітря в приміщенні за допомогою аромалампи з олією орегано, а перебуваючи в громадських місцях, потрібно мати при собі хустку з декількома краплями цієї олії і періодично дихати через неї. Крім антибактеріального ефекту засіб надає і заспокійливу дію.
У концентрованому вигляді олія орегано не використовується – необхідно додавати її до будь-якого іншої рослиннї олії – оливкової, кунжутної тощо.

Протипоказання

  • серйозні порушення в роботі серцево-судинної системи,
  • гострі захворювання шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка або дванадцятипалої кишки),
  • захворювання печінки і нирок,
  • в період вагітності прийом орегано може викликати скорочення матки і самовільний викидень.

Трава має сильний заспокійливий ефект, отже, знижує лібідо та негативно позначається на якості потенції. А регулярне вживання відварів і настоїв з цієї рослини може призвести до статевого безсилля.

Орегано в косметології

Трава материнки містить пігменти, що забарвлюють матеріали в темний колір. Маски з орегано здатні надати шкірі засмаглий вид, зменшити вираженість зморшок і вилікувати акне.
Аромасвічки з орегано допомагають швидко розслабитися, знімають напругу і заспокоюють.
Миття голови відваром материнки – ефективний засіб від випадання волосся і облисіння.

Для створення ефекту засмаги на шкірі людини

Ретельно розтерти свіжозібрані стебла або листя орегано (материнки) до консистенції густої сметани і додати туди оливкову олію і мед. Потім суміш нанести на шкіру обличчя спеціальною лопаткою, витримати і зняти все змоченим в спирті тампоном.