Основа національної кухні В’єтнаму підпорядкована виключно здоровому способу життя. Ось чому тут вживається максимальна кількість сирих фруктів і овочів і мінімальна кількість жиру. Вживання заморожених м’ясних або рибних продуктів повністю виключається.
Північна частина країни представлена різноманітністю супів з локшиною, страв з м’яса та морепродуктів.
У центральній частині країни, де перебувала стародавня столиця Гуе, готувалися найсмачніші страви для імператора та його оточення, тому страви відрізняються і багатим смаком, і складністю приготування.
Страви південної частині країни приправлені різноманітністю натуральних спецій. Все це поєднується з величезною кількістю морепродуктів: крабів, креветок, лангустів, кальмарів і різних сортів риби.
Ані китайська, ані корейська, ані японська кухні не схожі на в’єтнамську. Використання м’яти, коріандру, лемонграсу (лимонник), креветок, рибного соусу «ніок мама», імбиру, чорного перцю, часнику та базиліка насичує ці страви неповторним особливим ароматом. Не пекучі, а ніжні та вишукані спеції, мінімум жиру, свіжі інгредієнти, різноманітні рисові страви, різні овочі та морепродукти надають в’єтнамській кухні не тільки смак, але і роблять її здоровою і вельми популярною.
В’єтнамські солодощі надзвичайно красиві на вигляд, дивно ароматні та приголомшливо смачні, а головне, вони на все 100% натуральні і без всякої «хімії».
Мет – це зацукровані шматочки фруктів, овочів, пелюстки квітів і навіть зерна. Сьогодні мет виробляють в промислових обсягах на кондитерських фабриках, але найсмачніший готують в’єтнамські жінки за старовинними рецептами, завдяки яким цукати зберігають натуральний смак і аромат. Готові цукати укладають в скляні банки, які щільно закривають, щоб у них не потрапила волога і зберігся аромат.
В’єтнам славиться своєю приголомшливою кавою, шоколадно-карамельною на смак, з легкою гіркуватістю. Вона не вариться в турці, а подається в високих скляних склянках з льодом.
Свіжовичавлені соки пропонуються з різних екзотичних фруктів, особливо популярні напої з свіжовичавленого соку молодого кокоса, цукрової тростини.
Міцні напої у В’єтнамі – це рисова горілка і ром, які готуються з цукрової тростини. Багато мандрівники називають ром «Chauvet», який в продажу є в двох видах: світлий ром, використовується для приготування різних коктейлів, і темний.
Також користується популярністю женьшенева настоянка. Виготовляють її з кореня лікарської рослини, яка називається Нгок Лінь. Дикий женьшень ще здавна мав цілющі властивості й особливо цінувався людьми. Що стосується самої настоянки Нгок Лінь, то корінь женьшеню, який є основою для її приготування, зміцнює імунітет, додає енергії, відновлює сили, продовжує молодість.
Найкраще пиво у В’єтнамі – Сайгон. Воно має досить приємний смак, залишає легку гірчинку післясмаку, а також відмінно допомагає тамувати спрагу і боротися зі спекою на місцевих пляжах. Крім цього є й інші різновиди пива: Тайгер, 333, Ханой, Асахі, Хайніке тощо.