Естрагон (тархун)

Естрагон (в Закавказзі його називають тархуном) – один з видів полину, нагадує її тільки зовнішнім виглядом, оскільки абсолютно позбавлений гіркоти. Естрагон відомий нам як тархун, хоча в народі його частіше називають драгун-травою і страгоном.

Естрагон в кулінарії

Листя і молоді пагони естрагону використовують і свіжими, і висушеними, вони мають пряний аромат і пікантний, трохи терпкий смак, чимось схожий на аніс, це робить страви та напої свіжими, яскравими й оригінальними.
Французи першими почали використовувати естрагон в кулінарії, коли ця пряність в XVII столітті була завезена в Європу. Саме французькі гурмани винайшли рецепти страв з естрагоном, додаючи цю траву в напої, салати, подаючи її з м’ясом, морепродуктами і овочами.
Тархун застосовується в основному як приправа, аромат і смак якої особливо яскраво проявляються в поєднанні з кислими продуктами – лимонним соком, ягодою і фруктами.
Стебла естрагону незамінні в приготуванні маринадів і солінь, з їхнью допомогою можна ароматизувати заправки для салату, олію, майонези і соуси. Крім того, естрагон є відмінним консервантом, який подавляє розмноження бактерій і дозволяє зберегти смак і аромат овочів, грибів і фруктів, тому сучасні господині використовують його в домашніх заготовках, особливо при консервуванні огірків.
Свіже та сушене листя естрагону подаються як гарнір до м’ясних, рибних, овочевих і яєчних блюд, а також до страв з морепродуктів, додаються в бульйони, супи, окрошки та соуси. Кашкою з подрібненого листя перед маринуванням натираються шматки м’яса або риби (тархун чудово поєднується з бараниною). В Україні естрагон прийнято додавати в сири та кисле молоко, а у Франції ця пряність входить до складу діжонськой гірчиці. З тархуна роблять смачні безалкогольні напої, його листя надають винам і лікерам яскравості і насиченості.

Час закладки

Свіжий естрагон не можна піддавати тепловій обробці, оскільки він набуває гіркого смаку, тому його рекомендується використовувати в салатах або додавати у вже готові страви.
Сушене листя тархуна закладають в супи і гарячі другі страви за 5 хвилин до готовності.

Секрети

  • Якщо в пляшку з винним оцтом покласти невелику гілочку тархуна, через місяць оцет стане запашним і трошки гоструватим.
  • На листі тархуна настоюють дуже смачну горілку – для цього рекомендується на кілька тижнів покласти в пляшку свіжий або сухий пучок гілок естрагону.
  • Додавши в тісто для випічки хліба щіпку сушеного або свіжого тархуна з ялівцевими ягодами, можна отримати лісовий аромат випічки.
  • Естрагон заготовляють на зиму, як кріп і петрушку, змішуючи дрібно нарізані листя з сіллю, після чого суміш укладають в банки і зберігають у прохолодному місці.

Сполучуваність з іншими інгредієнтами

Дудник лікарський, лаванда, лайм, вербена лимонна, мандарин, ялівець, морква дика, ялиця (пихта), рожеве дерево, ромашка, сосна, шавлія мускатна.

Харчова цінність у 100 грамах:

Білки – 1,5 г
Жири – 0 г
Вуглеводи – 5 г
Калорійність – 24,8 кКал

У 100 г сирого речовини знаходиться від 33,4 до 200 мг аскорбінової кислоти, 4-15 – каротину, 170-172 – рутина, 0,3 – вітаміну Вр, 0,05 – вітаміну В2, 0,5 – вітаміну РР, мінеральних солей: кальцію – 1,9, магнію – 2,11, калію – 1,32, заліза – 16,3, фосфору – 226,5 мг / 100 г.

Естрагон у медицині

У листі тархуна міститься велика кількість ефірної олії, яке і надає рослині такий аромат. Наявність каротину, аскорбінової кислоти, великої кількості смол, дубильних речовин і вітамінів групи B дозволяє естрагонові зайняти гідне місце серед лікарських рослин.
Дія естрагону багатогранна і виражається наступними властивостями:

  • сечогінне;
  • протизапальне;
  • заспокійливе;
  • загальнозміцнююче;
  • тонізуюче;
  • протиглистове;
  • антиспазматичне;
  • загоююче;
  • протицинготне;
  • антисептичне;
  • стимулююче – активізує фізичні і розумові можливості людини;
  • протиревматичне.

Вживання відварів і напоїв на основі естрагону підвищує працездатність, знижує загальний рівень артеріального тиску, нормалізує роботу центральної нервової системи, серця, судин, посилює перистальтику кишківника та сприяє кращому засвоєнню їжі.
Завдяки тому, що в складі естрагону є багато «серцевих» елементів, його регулярне вживання в різних видах допомагає запобігти розвитку атеросклерозу й інших хвороб серцево-судинної системи.
Настоянка на основі естрагону допомагає впоратися із захворюваннями порожнини носа. Активно його додають і в ліки для лікування шкірних хвороб, наприклад корости, опіків або екземи.

У народній медицині сушену траву естрагону включають в складові фітосбори, якщо хочуть домогтися наступних результатів:

  • усунути мігрень, зубний, головний або м’язовий біль, безсоння;
    вилікувати захворювання органів дихання;
  • позбутися авітамінозу;
  • підвищити чоловіче лібідо;
  • позбавити від депресії і нівелювати наслідки перенесеного стресу;
  • очистити організм від паразитів і шлаків;
  • нормалізувати менструальний цикл та покращити стан жіночої статевої сфери.

Олія естрагону

Ефірна олія естрагону знаходить застосування в стоматологічній практиці, як анестезуючий і локально антисептичний засіб при зубному болю.
Олія є ефективним протиалергічним засобом, який знімає м’язові спазми, тому її рекомендується використовувати при лікуванні алергічного або спазматичного кашлю.
Ефірна олія естрагону відома як засіб від гикавки і інших проблем, пов’язаних з травленням. Олія викликає апетит і покращує травлення, забезпечуючи профілактику здуття живота і сприяючи виведенню з організму газів.
Допомагає впоратися з закачуванням в будь-якому виді транспорту.
При розпилюванні олія допомагає позбутися поганого настрою, бо естрагон приводить в тонус роботу мозку, сприяючи продуктивній розумовій діяльності.
Естрагон відлякує комах і наповнює дім приємним ароматом.
Олію рекомендується застосовувати для знеболювання, наприклад, під час місячних або при зведенні суглобів, при судомах або запаленні сідничного нерва.

Протипоказання

  • не варто вживати людям, що страждають хворобами шлунка;
  • страждають епілепсією або судомами;
  • вагітним жінкам і годуючим матерям;
  • не наносити в нерозбавленому вигляді на шкіру;
  • при надмірному вживанні може спровокувати виникнення алергічних реакцій.

Естрагон в косметології

Естрагон використовують і як компонент для косметичних засобів, що готуються в домашніх умовах. Сполуки з ним допомагають відновити шкірний покрив, який постраждав від несприятливих зовнішніх чинників.

Омолоджуюча маска

50 г свіжого подрібненого листя змішати з 1 ст. ложкою сиру (творога) й 1 ст. ложкою морквяного соку. Суміш масажними рухами розподілити по обличчю і витримати 10 хвилин, після чого видалити за допомогою контрастного вмивання.

Підтягуюча і відбілююча маска для області декольте

100 г сухого і добре подрібненого естрагону змішати з 1 склянкою мелених вівсяних пластівців і запарити гарячою водою (90°С). В теплу (не гарячу!) масу додати 1 курячий білок, потім нанести готову суміш на шию і декольте, укрити тканиною. Витримувати такий компрес 20-30 хвилин і змити за допомогою контрастного душу.

Зволожуючий та живильний лосьйон

У міцному теплому відварі естрагону розчинити 2 ст. ложки натурального вершкового масла. Наносити на обличчя ввечері, видаляти зі шкіри за допомогою контрастного вмивання.